Ste obézni? Trápi vás cukrovka? Výhovorka na genetiku viac neobstojí. Gény, ktoré preberáme od rodičov, síce ovplyvniť nemôžme, no výrazne ovplyvňujeme ich činnosť a to životom, aký vedieme. Aktivitu génov môžeme podľa posledných vedeckých výsledkov totiž regulovať - jednotlivé gény dokážeme „vypnúť“ a „zapnúť“ a tým rozhodujeme o tom, či a ako ich naše bunky prečítajú a premietnu v našich životoch. Toto fungovanie je dnes známe pod pojmom „epigenetika“, ktorá spája dvojicu slov „genetika“ a „epigenéza“.
Genetický kód je ako koľajnica. Nastavte výhybky tým správnym smerom!
Epigenetika nie je žiaden okrajový jav, ktorý vplýva na naše životy len akýmsi zanedbateľným spôsobom. Naopak, ide o jednoznačný a veľmi intenzívny vplyv životného štýlu na našu genetickú stopu: faktory ako stravovanie, životné prostredie, pohybová aktivita, tieto „razia“ do nášho genómu jasné zmeny, ktoré ovplyvňujú celý rad dôležitých životných funkcii: našu imunitu, ale aj náchylnosť na ochorenia fyzického a psychického pôvodu.
Ako celý tento proces vyzerá?
Genetický kód je ako dlhá koľajnica. Koľajnice reprezentujú dobré a zlé informácie pre naše telo, kódy o náchylnosti na rakovinu, ale aj kódy napríklad pre dlhý a zdravý život. Naše každodenné zvyklosti v stravovaní, spánkový režim, či trend pohybových aktivít vytvárajú na niektorých koľajniciach zátarasy a na iných ich zase „búrajú“. Ľudská bunka prechádza po genetických koľajniciach ako vlak a všetky informácie, ktoré prečíta, prenesie do nášho života.
Ide teda o to, žiť taký život, ktorý spriechodní „dobré“ koľaje a „zlé“ koľaje zablokuje. Ak žijeme zdravo, spriechodnia sa gény, ktoré predlžujú vitalitu a zdravie a naopak, zablokujú sa tie problematické, ktoré kvalitu života zhoršujú. Kto žije nezdravo, mechanizmus funguje opačne. Sme náchylní na choroby a toto predávame prostredníctvom DNA aj nášmu potomstvu.
Zelený čaj – bojovník proti rakovine na genetickej úrovni
Krásnym príkladom toho, ako vplývajú potraviny na našu genetiku, je zelený čaj. Veda dlho poukazovala na pozitívne účinky zeleného čaju v boji proti rakovine, no nevedela si tento liečivý efekt vysvetliť. Tajomstvo úspechu prezradila až epigenetika: po vypití zeleného čaju dostávame do tela látku s komplikovaným názvom „Epigallocatechin-3-Gallat“, ktorá aktívne odstraňuje blokádu z génu, podnecujúceho boj proti rakovine. Blokáda na tomto dobrom géne sa vytvára najmä vekom, výsledkom čoho je výskyt rakoviny častejší u staršej generácii. Pitím zeleného čaju však doprajeme génu akýsi „peeling“, ktorým ho opäť spriechodnime. Takto ľudská bunka prečíta informáciu o boji proti rakovine a ponáhľa sa plnou parou vpred – zachraňovať telo pred zhubnými rakovinovými bunkami.
„Programovať“ sa začíname už v brušku
Proces zapínania a vypínania génov začína už v prenatálnom období našich životov. Správanie matky, jej stravovanie, životné prostredie, ale aj iné zvyklosti, ako napríklad prijímanie liekov a hormónov, razí v genóme dieťatka jasnú stopu. „Zdediť“ sa takto dajú nielen náchylnosti na fyzické ochorenia, ale napríklad aj prežívanie strachu, traumy a náchylnosť na psychické dysfunkcie a poruchy.
Známa je štúdia, ktorá sledovala zmenu genetického kódu bábätiek holandských žien, ktoré boli tehotné v období potravinovej krízy na konci druhej svetovej vojny. Tieto deti sa nielen narodili podvyživené, ale bol u nich taktiež zaznamenaný aj častejší výskyt ochorení ako schizofrénia, depresia, obezita a rýchle procesy starnutia so skorým nástupom cukrovky a ochorení obehového ústrojenstva.
Spôsob života, aký vedieme, je tak dôležitejší, ako sme si boli doteraz ochotní priznať. Nezdravé zvyky totiž nevplývajú na naše zdravie len krátkodobo, ale naopak, daň z nich sa „zapisuje“ aj v našom genetickom kóde, ktorý raz predáme našej budúcej generácii.
Pre ďalší článok o epigenetike kliknite sem.