Objav
Nedostatok vitamínu B6 alebo pyridoxínu bol prvýkrát zistený u zvierat v roku 1926. V roku 1938 bol tento vitamín izolovaný z jedla a identifikovaný. V roku 1939 ho vedci syntetizovali v laboratóriu.
Fyziológia a funkcie
Vitamín B6, niekedy nazývaný pyridoxín, je pre telo potrebný napríklad v týchto prípadoch:
- je významne zapojený do metabolizmu proteínov. Keď sa aminokyseliny (podjednotky bielkovín) zmenia na iné látky (ako je tryptofán až niacín), často je pri tom potrebný vitamín B6.
- je potrebný, keď sa nebielkovinové látky menia na aminokyseliny.
- je zapojený do procesu výroby serotonínu a norepinefrínu, chemikálií potrebných na prenos signálov do mozgu.
- je zapojený do tvorby myelínu, bielkovinovej vrstvy, ktorá sa tvorí okolo nervových buniek.
Vitamín B6 proti rakovine
Štúdia odhaľuje, že vitamín B6 brzdí kolorektálny karcinóm.
Výskumníci z Brighamskej a ženskej nemocnice (Brigham and Women's Hospital), v historicky prvej štúdii zistili o vzťahu medzi plazmatickou hladinou vitamínu B6 a kolorektálnou rakovinou (rakovinou hrubého čreva alebo konečníka) u žien, že vitamín B6 môže skutočne pomôcť znížiť riziko kolorektálneho karcinómu.
V tejto štúdii vedci analyzovali vzorky krvi získané od 32 826 žien v roku 1989. Vedci vo vzorkách analyzovali hladinu PLP (pyridoxal-5-fosfát) – hlavnú aktívnu formu vitamínu B6 v krvi. Od roku 1989 po 2000 (1998 pre adenóm), bolo zdokumentovaných celkovo 194 prípadov kolorektálneho karcinómu a 410 prípadov kolorektálneho adenómu (polypy). Vedci pozorovali, že počas nasledujúceho obdobia mali ženy s vyššou hladinou PLP v ich vzorkách krvi menšie riziko kolorektálneho karcinómu ako ženy s nižšou hladinou PLP. U týchto žien sa príjem vitamínu B6 v strave tiež nepriamo spájal s rizikom kolorektálnej rakoviny. Nepriame spojenie medzi plazmou a príjmom vitamínu B6 zo stravy s budúcim rizikom kolorektálnej rakoviny bolo nezávislé od iných známych rizikových faktorov. Podobná väzba bola tiež pozorovaná u kolorektálneho adenómu (polypov), prekurzor kolorektálnej rakoviny, aj keď sila prepojenia bola slabšia.
Kolorektálny karcinóm je druhou vedúcou príčinou smrti na rakovinu v Spojených štátoch. Podľa Americkej spoločnosti pre výskum rakoviny (American Cancer Society) zomrie tento rok na kolorektálny karcinóm približne 56 730 Američanov. Podľa informácií z Harvardovej univerzity sa kolorektálnemu karcinómu dá predchádzať a liečiť ho vyváženou stravou obsahujúcou veľa zeleniny, ovocia, celozrnné potraviny a obmedzené množstvo vysoko nasýtených tučných potravín. Odporúčania týkajúce sa životného štýlu zahŕňajú udržiavanie zdravej telesnej váhy, zákaz fajčenia a zakomponovanie dennej fyzickej aktivity.
Zdroje
Potravinovými zdrojmi vitamínu B6 sú:
- odporúčané zdraviu prospešné zdroje: zelenina, hlavne zelená listová zelenina, ovocie, napríklad papája, pomaranče, cantaloupe a strukoviny,
- iné zdroje: zdrojmi vitamínu B6 sú aj vitamínové doplnky, obohatené cereálie, mliečne výrobky, hydina a ryby.
Vitamín B6 sa ľahko ničí svetlom, ale je o niečo stabilnejší voči teplu.
Merania
Množstvá vitamínu B6 sa vyjadrujú v mikrogramoch alebo miligramoch.
Potreby
Deti potrebujú približne 0,5-1 mg vitamínu B6 denne. Dospelí potrebujú približne 2 mg denne.
Účinky nedostatku
Nedostatok vitamínu B6 vedie k problémom s pokožkou, nervovým systémom a krvi u zvierat. U dospelých ľudí býva nedostatok tohto vitamínu zriedkavý. V experimentálnych situáciách mal nedostatok vitamínu B6 za následok kožné ochorenia.
Účinky pri nadbytku
Všeobecné príznaky toxicity (otravy) z nadbytočného príjmu vitamínu B6 boli zaznamenané u krýs. Na ľuďoch boli zaznamenané nežiaduce účinky spôsobené doplnkami vitamínu B6, ale nikdy nie stravou.
Tip Vitariána
Ďalšími vhodnými zdrojmi vitamínu B6, ktoré môžete konzumovať vo väčších množstvách, sú napríklad banány, špenát, tekvica, šošovica, fazuľa, karfiol, brokolica, hrach, mrkva, hrozno, ananás, zemiaky a špargľa.