Spermidín je známy ako prirodzený aktivátor autofágie. To je recyklačný program tela, ktorý pomáha našim bunkám čistiť sa. Materiál, ktorý už nie je potrebný, sa jednoducho odstráni. Autofágia tak plní súčasne dve dôležité úlohy: Naše bunky odstraňujú potenciálne škodlivé zložky ako sú bielkovinové usadeniny a zároveň využívajú vzniknuté stavebné kamene na stavbu nového materiálu. Bunky sa tak udržiavajú mladé a zdravé. Ale ako ho vieme zabezpečiť našou stravou?
Spermidín udržiava bunky svieže a mladé
Spermidín sa vyskytuje v rôznych koncentráciách vo všetkých telesných bunkách. Zrýchlený metabolizmus zvyšuje koncentráciu, napríklad športom. Ako starneme, máme v bunkách čoraz menej spermidínu. Prvýkrát bol spermidín objavený v mužských spermiách, podľa čoho aj dostal svoje meno.
Spermidín môže predĺžiť život o päť rokov
Spermidín chráni pred vírusmi
Tri zdroje spermidínu
Existujú tri hlavné zdroje spermidínu. Na jednej strane si naše bunky dokážu látku vyrobiť samé. Na druhej strane, mikroorganizmy, ktoré žijú v našich črevách, produkujú aj spermidín. Napokon, strava je dôležitým zdrojom spermidínu. Ale pozor: s pribúdajúcim vekom sa produkcia spermidínu v našich bunkách znižuje. Význam spermidínu z potravy sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Zvýšený príjem spermidínu v potrave môže znížiť riziko chorôb súvisiacich s vekom u starších ľudí Vo vedeckej štúdii boli stravovacie návyky viac ako 800 účastníkov veľmi podrobne skúmané počas obdobia 20 rokov.
Výsledok: Z vyše 140 látok obsiahnutých v potravinách mal spermidín najsilnejší účinok - ľudia, ktorí jedli stravu bohatú na spermidín, žili v priemere takmer o 6 rokov dlhšie.
Ktoré potraviny obsahujú veľa spermidín?
"Keďže spermidín sa nachádza v celom rade potravín, efekt pôstu dosiahneme bez hladovania."
Top 3 zdroje spermidínu sú:
- Klíčky
- Cheddar syr
- Huby
Ďalšia desiatka potravín obzvlášť dobrých na osvieženie buniek tela:
- Zelený hrášok
- Makkýše
- Brokolica
- Zelená paprika
- Cícer
- Karfiol
- Kyslá kapusta
- Čipsy
- Celé zrno pšenice
- Kukurica
Čo ovplyvňuje hladinu spermidínu?
Rozhodujúca je porcia spermidín ktorú môžete zjesť. Koľko syru, klíčkov a hríbov dokážete zjesť? A to každý deň? Rozhodujúci je aj región kde sa potraviny pestujú a ako sa spracovávajú. Vedci našli v anglickej celozrnnej múke skoro dvakrát toľko spermidínu ako na nórskych univerzitách. Úroveň zrelosti ovocia a zeleniny hrá dôležitú rolu.
Skladovanie: Počas skladovania strácajú, ale spermidín zostáva relatívne konštantný.
Varenie: Počas varenia stráca napríklad vitamín C masívne na účinnosti. Beta karoténu prospieva varenie. Spermidín zostáva po varení stabilný. Pri varení s vodou sa však vo vode na varenie stráca veľká časť. Spermidín je rozpustný vo vode. Hrachová polievka teda obsahuje viac spermidínu ako hrachová zelenina.
Pečenie: Pri pečení sa podľa súčasných poznatkov spermidín stráca.
Soľ: Soľ bola tiež skúmaná. Silne solené jedlá obsahujú málo spermidínu.
Údenie: Výskum ukázal, že fajčenie znižuje hladinu spermidínu. Surové párky obsahujú podstatne viac spermidínu ako údené párky.
Fermentovanie: Vplyvom baktérií počas fermentácie sa pozitívne mení obsah spermidínu. Práve teraz prebieha výskum, ktorý sa zdá byť obzvlášť zaujímavý.
Spermidín á la Japonsko a Kórea
Natto je spermidínová bomba z Japonska. Obsahuje 34 mg/100g. Fermentované jedlá zo sóje boli vždy súčasťou tradičnej japonskej kuchyne. Miso, sójové omáčky a tofu už poznáme. Nattô je však v západných zemepisných šírkach neznáme, na konzistenciu a chuť si tiež treba zvyknúť. Ale Nattô je spermidínová bomba. Nattô sa v Japonsku podáva ako príloha k jedlám. Na výrobu sa sójové bôby fermentujú, čo im dodáva silnú kyslú vôňu. Ale matto je také zdravé nielen kvôli veľkému množstvu spermidínu, ale obsahuje aj veľa vitamínu K, ktorý sa fermentáciou zvyšuje o faktor 124.
Kimchi: Kimchi je spermidinová zelenina z Kórey a obsahuje 8,8 mg/100 g. Kimchi je tiež zelenina fermentovaná kyselinou mliečnou. Kimchi obsahuje okrem toho veľa vitamínu A, ako aj veľa vitamínu B vďaka fermentácii.
Huby vo všeobecnosti obsahujú veľa spermidínu
Boli skúmané azijské huby s vysokým obsahom spermidínu, ako sú shiitake, hliva ustricová a hliva kráľovská. Ale veľa spermidínu obsahujú aj naše miestne huby, ako sú kuriatka alebo hríb smrekový. Priemer z mnohých výskumov dochádza k hodnote spermidínu 8,9 mg/100g. Táto hodnota platí pre huby vo varenej forme, čerstvé huby majú spermidínu ešte viac (20mg/100g), ale huby sa jedia len varené.
Kolísajúci obsah spermidínu v potravinach
Veľmi jemne sušené shiitake huby zohriate jemne na 30 stupňov, sú určite posilňovačom spermidínu. Dr. Slaven Stekovic o spermidíne v potravinách hovorí asi takto: "Spermidín v potravinách nie je pevná hodnota, ale iba orientačná hodnota. Inak by ste museli merať pri každom jedle. Pri meraní samotného čedaru boli namerané výrazne odlišné koncentrácie spermidínu. Aj keď sa na štúdie používajú jednotlivé produkty, ide len o orientačné hodnoty. Ovplyvňujúce premenné pre obsah spermidínu sú veľmi veľké. Oblasť pestovania, ekologické poľnohospodárstvo, doba skladovania, odrody, podmienky skladovania. Predovšetkým však typ prípravy, teplo, teplo a kombinácia s inými potravinami umožňujú extrémne kolísať obsah spermidínu."
Spermidín v nápojoch
V nápojoch sa spermidín nachádza minimálne.
Čaj: Listy zeleného čaju síce obsahujú veľa spermidínu, ale nakoniec v samotnom čaji z neho veľa nezostane.
Káva: Káva je dôležitý aktivátor autofágie, ale len čierna, bez mlieka a cukru. Od roku 2014 prebieha v tejto oblasti intenzívny výskum s niektorými veľmi príjemnými výsledkami pre milovníkov kávy.
Červené víno: Červené víno a najmä Rulandské modré obsahuje veľa resveratrolu, ktorý má celý rad pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Medzi ďalšie účinky patrí stimulácia autofágie v bunkách, v tomto smere podobná spermidínu.
Červené víno a vyzretý syr: Výskumníci boli názoru, že stojí za to sa na sa bližšie pozrieť na túto kombináciu. Skúmala ju Eugenia Morselli z Université Paris Sud, v spolupráci s Frankom Madeom. Experimenty, najskôr na myšiach a potom na ľuďoch, ukázali, že spermidín a resveratol skutočne majú veľký účinok. Zapadajú do seba ako ozubené kolesá, aby naštartovali autofágiu.
Z toho by sa dalo vyvodiť záver: Ak si každý deň doprajete dva poháre Pinot Noir a 30 gramov dobre vyzretého syra, ste na správnej ceste z hľadiska autofágie a predĺženia života.
Osobitná úloha syrov
Zdá sa, že osobitnú úlohu zohrávajú rôzne druhy syrov. Biológovia z Grazu to skúmali aj vo svojom laboratóriu: spermidín v syre zlepšuje zdravie srdca a môže tak pomôcť k dlhšiemu životu. Diéty bohaté na spermidín udržiavali srdcia ich experimentálnych hlodavcov pružné a elastické. Výskumníci z Texaskej univerzity A&M tiež kŕmili testované zvieratá čedarom, brie a parmezánom, čím zabránili rozvoju rakoviny pečene. Pri pokusoch na zvieratách už bol zistený dokonca aj preventívny účinok proti demencii.
Spermidín v starobe
Zdá sa, že jedna vec bola s istotou preskúmaná, a to že starnutím sa naša vlastná produkcia spermidínu v našich bunkách znižuje. O to dôležitejšie je vo vyššom veku absorbovať spermidín prostredníctvom potravy. Zdravá strava s kvalitnými čerstvými potravinami, môže byť skutočným posilňovačom spermidínu. Zvýšený prísun spermidínu prostredníctvom zdravých potravín môže pomôcť k zdravšiemu starnutiu. Hodnoty udávané v potravinách sú užitočné pre orientáciu, ale nie sú záväzné. Z týchto údajov však môžete veľa odvodiť a začať zdravo jesť už teraz. Spermidín to umožňuje!
Čím viac spermidínu v potrave, tým lepšie
Koľko spermidínu denne?
Spermidínové kapsuly na demenciu?
Či spermidín dokáže udržať to, čo sľubuje u ľudí, sa ešte musí širšie dokázať.
V malej štúdii na Berlin Charité boli pacientom s miernou demenciou podávané kapsuly obsahujúce spermidín z pšeničných klíčkov. Riaditeľka štúdie Agnes Flöel z Neurologickej univerzitnej kliniky v Greifswalde o výsledku hovorí: