Postupy organického pestovania využívajú prirodzený cyklus rastlinného života v prírode – narodenie, život, smrť, návrat rozkladom do zeme a obohatenie pôdy pre nasledujúce cykly. Zachovanie ekológie vo vašej záhrade môže byť veľkým faktorom pre zachovanie ekosystému vo vašom vlastnom tele.
Organické záhradkárstvo je súčasťou prirodzenej hygieny – je to systém rastúcich zdravých rastlín v spolupráci s prírodou používajúc len prirodzene sa vyskytujúce materiály na vylepšenie pôdy a hnojenie, a na boj proti hmyzu, či chorobám.
Organické pestovanie a prirodzená hygiena pracujú rovnakým spôsobom – ak telu poskytnete čo najlepšie možné podmienky pre optimálne zdravie, vyhnete sa chorobe, a ak záhrade poskytnete čo najlepšie možné podmienky pre rast zdravých rastlín, ak pracujete s prírodou namiesto proti nej, ak dodržiavate rovnováhu prírody namiesto toho aby ste ju narušovali, môžete očakávať úspech. Budete zbierať bohatú úrodu jedla vynikajúcej chuti s vysokou výživnou hodnotou a bez zvyškov chemických hnojív a jedovatých postrekov.
V 80-tych rokoch začal vzrastať záujem o organické pestovanie ako riešenia environmentálnych problémov a začalo rásť povedomie o dôležitosti organickej potravy na zlepšenie zdravia.
Čo naozaj sú organicky vypestované potraviny?
Organické pestovanie bolo tradičným pestovaním v Európe, ale v 40-tych rokoch sa farmári a záhradkári v USA začali viac a viac vzďaľovať niekdajším metódam pestovania a začal prevažovať chemický spôsob pestovania. Približne v tomto čase vzniklo významné hnutie organického pestovania vedené J. I. Rodale-om z Pennsylvánie. Odvtedy veľa jeho nasledovníkov začalo pestovať ovocie a zeleninu vynikajúcej kvality.
J.I. Rodale pracoval na veľkom množstve verejných projektov, napríklad proti pesticídom, veľa znamenal pre vedu v oblasti poľnohospodárstva a pomohol zaviesť pojem „organický“. Jeho organizácia sformulovala vedeckú definíciu organicky pestovaných potravín, ktorá je dodnes väčšinovo akceptovaná. Táto oficiálna definícia znie: „Organicky pestované potraviny sú potraviny pestované bez pesticídov, pestované bez umelých hnojív, rastúce v pôde, ktorej obsah humusu je zvýšený použitím prírodných minerálnych hnojív a neboli ošetrované s konzervačnými látkami, hormónmi, antibiotikami, atď."
Základné kroky k založeniu úspešnej organickej záhrady
Existujú rôzne spôsoby, ako vytvoriť živú pôdu obsahujúcu všetky známe a neznáme minerály a bilióny mikroorganizmov. Ak bola pôda vašej záhrady znečistená chemickými hnojivami, pesticídmi a herbicídmi alebo vyčerpaním organickej hmoty bez návratu látok späť do pôdy, budú vaše hrdinské opatrenia, kým prinavrátite systému harmóniu, trvať dlhšie obdobie.
Aj vami nedotknutá pôda mohla byť znečistená, okradnutá o vrchnú pôdu staviteľmi alebo jej hodnota znížená zmiešaním so spodnou pôdou. Povrchová pôda je tmavšia a úrodnejšia ako spodná. V týchto prípadoch však nová záhrada nemala čas vybudovať hlbokú drobivú pôdu plnú mikroorganizmov a živín. Ale vždy môžete zožať prvý rok úspešnú úrodu, ak sa budete riadiť týmito jednoduchými krokmi:
Vytvorte živú pôdu
A to takú, ktorá bude svetlá a drobivá, zrnitá, vodu zadržiavajúca a obsahujúca všetky látky pre rast rastlín. Musí obsahovať organický materiál, živé organizmy, správnu vlhkosť a živiny pre rastliny. Existujú tri základné typy pôdy: íl, piesok a hlina.
Ílovité pôdy majú obmedzené prevzdušňovanie a korienky rastlín ťažko prenikajú pôdou. Sadra a vápno môžu zlepšiť prevzdušnenie a odvodnenie. Organický materiál zlepší cirkuláciu vzduchu (kompost, kôra, rašelina, piliny a lístie).
Piesočnaté pôdy majú opačný problém – majú veľa kyslíku a korienky prechádzajú pôdou ľahko. Dobré odvodnenie - až príliš! – vo vode rozpustné živiny prechádzajú pôdou príliš rýchlo. Pridajte jemne štruktúrovaný, hubovitý organický materiál, ktorý drží živiny a vodu, napríklad rašelinu. Tá sa navyše pomaly rozkladá, ale neobsahuje takmer žiadne živiny. Kompost sa rozkladá rýchlejšie, ale obohacuje pôdu o veľa živín. Drevo nie je veľmi prínosné, s ílom môžete vytvoriť harmóniu. Pridaním týchto a iných organických materiálov sa môže piesočná pôda zmeniť na dobrú záhradnú hlinu na pestovanie zdravých a silných jedlých rastlín.
Hlina je ideálnou pôdou. Málo záhradkárov je obdarených prirodzene hlinitou pôdou, ale kdekoľvek si ju môže každý postupne vytvoriť sám.
Udržujte pôdu
Pôdu je nevyhnutné udržiavať v zeleninovej záhrade a pod ovocnými stromami neustále pokrytú vrstvou organického mulču. Mulč je pre záhradu a vinice rôzny vo výške, pre ovocné stromy je vrstva najvyššia.
Starajte sa o vhodnú vlhkosť
Poriadne zalievanie raz až dvakrát do týždňa je vhodnejšie ako slabé zalievanie každý deň. Slabá dažďová sprcha by harmonogram zalievania nemala narušiť. Plytká voda núti korene smerovať hore k vlhkosti a môže rastliny zabiť. Hĺbkové zalievanie podporuje hlboký a silný koreňový systém. Polievajte skoro ráno alebo neskoro večer. Neprelievajte záhradu alebo stromy až príliš – polievanie nie je potrebné každý deň.
Pretože bežná voda má zvyčajne vysoký obsah sodíka, nemalo by sa s ňou polievať. Končeky listov mnohých rastlín polievaním umelo fluorizovanou vodou alebo vodou s vysokým obsahom fluóru zhnednú.
Začíname!
Odstráňte trávu a burinu v záhrade a prekopaním uvoľnite miesto pôde, ale vyhnite sa obracaniu spodnej pôdy nad ornicu. V nasledujúcich rokoch pravdepodobne nebudete musieť skoro vôbec okopávať, pretože ak pestujete organicky so stálym zamulčením, s pôdou sa bude pracovať ľahko.
Pôdu natenko posypeme organickým kompostom (alebo ho trochu prekopeme, ak chceme), a pokryjeme mulčom. Toto by sme mali urobiť aspoň 3 - 4 týždne pred prvým sadením. Medzi vrstvy mulču zahrňte všetky vaše zvyšky zo stola (najlepšie surové). Začnite to robiť hneď a pokračujte ako záhradu vysadíte a rastie (špeciálne banánové šupky sú bohatým zdrojom živín a dážďovky ich milujú). Tieto zvyšky zo stola sa nikdy nestanú odpadom. Ak sa skryjú do mulču, nebudú vôbec páchnuť. Časom sa organická hmota v pôde zmení na humus a pomocou baktérií a dážďoviek sa bude pod mulčom vyvíjať a vynikajúco vyživí vaše rastliny.