Rozšírenie kopytníku
Kopytníkov poznáme asi 90 druhov. Sú rozšírené v Euroázii a Severnej Amerike. Najviac druhov rastie vo východnej Ázii. Z Číny samotnej je udáváných až 39 druhov. V Európe rastie jediný druh, kopytník európsky (Asarum europaeum).
V SR rastie kopytník európsky roztrúsene až hojne od nížin po podhorské oblasti (max. asi 1360 m n.m.). V niektorých oblastiach ho však nájdeme iba veľmi vzácne alebo úplne chýba. Celkovo rastie v Európe od stredného Francúzska po stredný Ural, na juhu Európy iba v horách.
Využitie a význam kopytníka
Kopytník európsky je mierne jedovatý a preto sa mu radšej vyhnite alebo ho užívajte s veľkou opatrnosťou a najlepšie pod dozorom odborníka. Nielenže vyvoláva zvracanie, ale aj preháňa a zároveň ničí choroboplodné baktérie, takže dokáže veľmi rýchlo organizmus zbaviť škodlivých látok. Jednorázovo a v presne určenej miere má tiež antivírusové, antimikotické a protizápalové účinky. Je veľmi účinný aj na žalúdočnú nevoľnosť. V ľudovom liečiteľstve má aj iné uplatenie, používa sa napríklad na choroby pečene a žlčníka, ale na tieto choroby je veľa lepších a účinnejších rastlín. Malé množstvo extraktu z kopytníka slúži aj ako podporná liečba pri odvykaniu si od alkoholu. Určite sa mu vyhnite v tehotenstve lebo môže spôsobiť potrat.
Od najstarších dôb je považovaný za najlepší protijed pri úmyselných aj náhodných otravách.
Základná charakteristika
Upozornenie: Celá rastlina je mierne toxická. Nepoužívajte v tehotenstve.
Latinský názov: Asarum europaeum
Čeľaď: Aristolochiaceae/Vlkovcovité
Jedlé: Listy, kvety a korene.
Chuť: Horká, korenistá, pikantná a veľmi aromatická.
Popis: Kopytník má veľké srdcovité listy, ktoré rastú blízko pri zemi. Kvety majú tri trojuholníkové korunné lupienky a sú matne fialové.
Tip Vitariána
Sergei Boutenko odporúča pri bolestiach žalúdka a nevoľnosti žúvať malé množstvo čerstvých listov tejto rastliny.