Tu je sedem vecí, ktoré by ste o umývaní surového ovocia a zeleniny mali vedieť:
1. Oplachovanie úrody nie je dokonalá metóda, ale je takmer dokonalá.
„Umývanie ovocia a zeleniny môže odstrániť 99 percent patogénov,“ hovorí Sanja Ilic, Ph.D., odborná asistentka bezpečnosti potravín na štátnej univerzite v Ohio.
V skutočnosti je bežné klasické opláchnutie pod vodovodným kohútikom presne to, čo podľa Ilic jej oddelenie odporúča.
Pridaním trochy „mechanickej činnosti“ na povrchu – trenia – môžete pomôcť, ale pokým toto funguje na jablká, paradajky, uhorky a iné relatívne hladké potraviny, nemôžete presne pretrieť každú jednu bobuľku hrozna alebo vnútro rozvetvenej hlávky brokolice.
Tak či tak, odstraňujete tým minimálne všetky Salmonella, E. coli, alebo norovirus, ktoré by číhali na váš pokrm a ak máte zdravý imunitný systém, pravdepodobne nebudete mať otravu jedlom.
2. Dokonca sa ani neobťažujte mydlom a vyrobenými prostriedkami
Vôbec nepomáhajú, tvrdí Ilic. Ani FDA (Food and Drug Administration) ich neodporúča.
3. Niekedy je naozaj potrebné umyť suroviny, aj keď neplánujete jesť šupku alebo kôru.
Najdôležitejším príkladom je melón cantaloupe, ktorý má jemnú, pórovitú štruktúru, ktorá poskytuje úžasný úkryt pre mikróby.
Ilic vraví, že by ste si cantaloupe mali vždy opláchnuť predtým, ako ho rozkrájate a vydrhnúť vonkajšiu stranu s plastovou kefkou. V opačnom prípade riskujete, že sa baktérie zo šupky dostanú na váš nôž a prejdú do dužiny, keď melón krájate.
4. Ale nemusíte znovu umývať vopred umyté šaláty
Ani Ilic, ani FDA si nemyslia, že je to potrebné. V podstate to môže dokonca zhoršiť situáciu tým, ak ste predtým v umývadle oplachovali napríklad mäso, baktérie z neho môžu prejsť na zelené listy, ktoré boli predtým čistejšie.
5. Nemali by ste umývať potraviny ponáraním do vody, to v skutočnosti môže skončiť šírením baktérií
Povedzme, že máte strapec hrozna alebo pár hrstí kelu. Ak tam je jedna bobuľa alebo jeden list s baktériami, vodný kúpeľ im poskytne možnosť preplávať cestu k iným bobuliam alebo iným listom. Tečúca voda je bezpečnejšia.
6. V poslednom prípade, varenie zabije väčšinu baktérií
„Varenie určite odstráni nie 99 percent, ale 99,999 percent baktérií,“ hovorí Ilic.
Tip Vitariána
Predtým, ako zjete surové ovocie alebo zeleninu, je dôkladné opláchnutie veľmi účinné a potrebné.