Šedý zákal a vekom podmienená makulárna degenerácia patria vo vyspelých krajinách aj na Slovensku k vedúcim príčinám zhoršovania zraku a nadobudnutej slepoty. Ovplyvňujú milióny starnúcich Američanov. Vekom podmienená makulárna degenerácia postihuje v Spojených štátoch viac ako 1,75 milióna jedincov. Makulárna degenerácia je vedúcou príčinou nezvratnej straty zraku u dospelých, spôsobuje zhoršené a rozmazané videnie. Výživa je sľubným spôsobom, ako predísť alebo spomaliť progresiu týchto chorôb.
Luteín a zeaxantín sú dva karotenoidy, antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v oku vo veľkej koncentrácii. Tieto dôležité živiny obsahuje hlavne zelená listová zelenina, ale v menšom množstve aj iné potraviny. Veľa štúdií preukázalo, že luteín a zeaxantín znižujú riziko chronických očných chorôb vrátane makulárnej degenerácie a kataraktov (šedých zákalov).
Americkí výskumníci – oční lekári – viedli štúdiu na 1000 ľuďoch. Štúdia dospela k záveru, že „tí, ktorí konzumovali najviac luteínu a zeaxantínu mali o 43 % nižšie riziko makulárnej degenerácie.“
Prínosy pre zdravie očí
Luteín a zeaxantín filtrujú škodlivé vysokoenergetické modré vlnové dĺžky zo svetla a pomáhajú chrániť a udržiavať bunky očí zdravé. Zo 600 karotenoidov nachádzajúcich sa v prírode sa len tieto dva ukladajú v očiach vo vysokých množstvách v očnej sietnici (v žltej škvrne).
Luteín sa v sietnici nachádza v 1000-krát vyššej koncentrácii ako vo zvyšku tela.
Množstvo luteínu a zeaxantínu v oblasti žltej škvrny v očnej sietnici sa meria ako optická hustota makulárneho pigmentu (macular pigment optical density, MPOD). Nedávno sa MPOD stalo užitočným biomarkerom na predpovedanie ochorení a zrakovej funkcie.
Ľudské telo prirodzene luteín a zeaxantín pre svoje potreby nevyrába. A to je dôvod, prečo je jedenie zelenej listovej zeleniny také dôležité. Dodanie denných dávok luteínu a zeaxantínu prostredníctvom stravy môže pomôcť udržať dobré zdravie očí.
Luteín, zeaxantín a katarakty
Očné šošovky (šošovky, ktoré sa v oku nachádzajú prirodzene) v prvom rade zhromažďujú a sústreďujú svetlo na sietnicu. Aby to boli schopné vykonávať celý život, musia šošovky zostať čisté. Oxidácia šošoviek je hlavnou príčinou kataraktov (šedých zákalov), ktoré zakrývajú šošovky.
Antioxidačné živiny neutralizujú voľné radikály (nestále molekuly), ktoré sa spájajú s oxidačným stresom a poškodením sietnice. Preto antioxidanty luteín a zeaxantín zohrávajú pravdepodobne úlohu pri prevencií kataraktov. V skutočnosti nedávna štúdia preukázala, že vyšší príjem luteínu a zeaxantínu a vitamínu E sa spája s významne zníženým rizikom tvory kataraktu.
Makulárna degenerácia podmienená vekom
Existuje veľa dôkazov, že luteín a zeaxantín znižujú riziko makulárnej degenerácie spájajúcej sa s vekom. V skutočnosti v štúdiách očných chorôb zistil Národný očný inštitút (National Eye Institute), že užívanie určitých výživových doplnkov každý deň znižuje riziko rozvoja neskoršej makulárnej degenerácie spájajúcej sa s vekom. Rôzne štúdie odhalili, že okrem znižovania rizika očných ochorení luteín a zeaxantín zlepšujú zrakový výkon u pacientov s makulárnou degeneráciou podmienenou vekom, u pacientov s kataraktom a u zdravých ľudí.
Luteín, zeaxantín a mozog
Luteín sa u detí aj u dospelých sústreďuje aj v mozgovom tkanive.
Elizabeth J. Johnson Ph.D. z Univerzity vo Wisconsine v USA prišla na to, že „hladina luteínu v mozgu sa spája s lepším kognitívnym výkonom“.
Karotenoidy v mozgu: 77% luteín a zeaxantín
Luteín a zeaxantín ovplyvňujú intelektuálne procesy – procesy, pri ktorých sme vedomí, vnímame alebo chápeme myšlienky. Tie zahŕňajú napríklad myslenie, zdôvodňovanie a spomínanie. Ovplyvňujú naše učenie, chápanie prostredníctvom myslenia, skúseností a zmyslov.
Luteín pre kognitívne funkcie
Úloha luteínu pri kognitívnych funkciách bola vyhodnotená v dvojito zaslepenej štúdii na starších zdravých ženách, ktoré dostávali luteín alebo placebo.
Počas 60 dní dopĺňania luteínu sa starším ženám významne zlepšila verbálna plynulosť, pamäť a rýchlosť učenia. Štúdia prišla k záveru, že dopĺňanie luteínu môže zlepšiť kognitívne funkcie dospelých.
Denný príjem
Ľudské telo nedokáže syntetizovať luteín.
- Musíme ho prijímať stravou.
- Priemerná osoba denne konzumuje 0,8 -1,0 mg luteínu.
- Americká optometrická asociácia odporúča 12 mg luteínu denne. Síce neexistuje doporučená denná dávka príjmu luteínu a zeaxantínu, väčšina nedávnych štúdií ukazuje zdravotné prínosy pri braní 10 mg luteínu a 2 mg zeaxantínu denne.
- Západná strava je na luteín a zeaxantín chudobná.
- 100 g kučeravého kelu obsahuje 39,6 mg luteínu a zeaxantínu.
- 100 g špenátu obsahuje 15,7 mg luteínu a zeaxantínu.
- Ich obsah v iných potravinách je taký nepatrný, že aby sme skonzumovali dostatok luteínu, mali by sme zjesť 42 vajec alebo 35 kíl jabĺk denne. Z plodov najviac luteínu a zeaxantínu obsahujú japonské hurmikaki (0,84 mg) a avokádo (0,27).
Záver
Zelená listová zelenina je najkoncentrovanejším zdrojom živín pre ľudí. Antioxidanty luteín a zeaxantín, ktoré sú vo výnimočne veľkých koncentráciách zastúpené v našich očiach a v mozgu, sú ďalším dôvodom, prečo konzumovať zelené listy.
Tip Vitariána
Skorá jar je najvhodnejším obdobím na vysadenie špenátu, šalátov a rukoly do záhrady. Tieto druhy zeleniny sú veľmi nenáročné na pestovanie a o mesiac už môžete svoje telo čistiť a vyživovať zelenými smoothies a šalátmi.