Chuť malín sme milovali ako deti a milujeme ju dodnes
Maliny patria k najsladším plodom našej prírody. Kto vedel odolať jej sladučkej ovocnej chuti pri prechádzkach v lese? Aj keď nás jej pichľavé tŕne neraz poranili alebo nám roztrhali oblečenie vždy to stálo za to.
Maliny sa vyskytujú hlavne na lesných čistinkách, okrajoch lesov, popri lesných cestách a rúbaniskách.
Maliny sú bohaté na mnohé vitamíny, ale hlavne na vitamíny A a C. Obsahujú aj biotín, ktorý je tiež nazývaný vitamín H alebo vitamín krásy. Biotín zjemňuje pleť, zlepšuje lesk a hustotu vlasov, takže konzumáciou malín sa stávame ešte krajšími. Maliny obsahujú aj rôzne minerály a najviac zastúpené sú horčík, draslík a meď. Sú aj plné antioxidantov, ktoré sa odporúčajú pri liečbe rakoviny.
Liečebné vlastnosti malín sú naozaj obdivhodné. Pomáhajú pri poruchách zraku a šeroslepote, posilňujú srdce, znižujú nadmerné krvácanie pri menštruácií, prospievajú obličkám, močovémú ústrojenstvu a veľmi účinne znižujú horúčku.
Čaj pripravený z malinových listov podporuje trávenie a pomáha pri hnačkových ochoreniach. Posledné tri mesiace pred pôrodom sa odporúča piť malinový čaj na uvoľnenie svalov maternice a uľahčenie pôrodu.
Latinský názov ostružiny malinovej je rubus idaeus. Druhú časť idaeus získala vďaka hojnému výskytu na hore Ida v Malej Ázií, kam sa organizovali celé výpravy, aby nazbierali túto sladučkú bobuľu.
Ako malinu použiť
Čerstvé maliny sú výborné ako sladká pochúťka. Hodia sa aj do šalátov, smoothies, rôznych dezertov a sladkých nápojov. Z malín sa často pripravuje aj sirup alebo džem. Prospešné účinky má aj čaj pripravený z malinových listov. Čaj môžete použiť aj na umývanie pokožky pri chronických kožných chorobách a na kloktanie pri zápale ústnej dutiny a nosohltana.
Z malinových jadier sa vyrába aj vzácny olej, ktorý dokáže účinne chrániť pokožku po celý deň. Má veľmi silný ochranný UV faktor SPF 25-50. Je bohatý na vitamín E, vďaka ktorému bráni stárnutiu pokožky a poškodzovaniu buniek.
Základná charakteristika
Upozornenie: Majte na pamäti, že počas vädnutia malinových listov v nich nastávajú chemické procesy, ktoré môžu spôsobiť žalúdočné problémy. Jedením čestvých, krehkých alebo úplne vysušených listov môžete predísť nepríjemnostiam.
Latinský názov: Rubus idaeus
Čeľaď: Rosaceae/Ružovité
Jedlé: Listy, stonky, bobule a kvety.
Chuť: Pokiaľ sa bobule zbierajú zrelé, su sladké. Zeleň má miernu a trochu trpkú príchuť.
Popis: Ostružiny malinové sa vo veľkosti rozlišujú, od samostatných nízko rastúcich konárov až po mohutné kríky. Konáre sú vláknité s početnými tŕňmi. Listy sú hrubopílkovité a rastú v skupinách po troch alebo piatich. Bobule sú zložené z kôstkovičiek a keď dozrejú, získavajú červenú, žltú alebo čiernu farbu.
Obdobie zberu: Letné maliny dozrievajú a sú vhodné na zber v júni / júli, jesenné odrody od augusta do októbra.
Tip Vitariána
Vyskúšajte na opalovanie olej z malinových jadier, ktorý má silný ochranný UV faktor a vychutnajte si pritom sladučké bobule tejto úžasnej rastliny.