Je známym faktom, že v Európe kvalita spermií prudko klesá. Subfertilita u mužov súvisí okrem ich veku aj s BMI (váha), fajčením, užívaním liekov, alkoholu, stresom, životným štýlom, zlou výživou atď. Infertilita (neplodnosť) postihuje v USA viac než 6 miliónov párov. V Nemecku v roku 2011 bolo narodených 663 000 detí, len polovica z roku 1964. Pritom sú matky pri svojom prvom pôrode s priemerom 31 rokov o päť rokov staršie ako ešte pred 20 rokmi.
Obrazom kvality spermií (orientačnej plodnosti muža) je spermiogram
Či sú spermie v poriadku, alebo im treba k tomu, aby plnili svoju úlohu pomôcť, sa dozvieme jednoduchým vyšetrením – spermiogramom. Ide o mikroskopické vyšetrenie ejakulátu muža, pri ktorom sa stanovuje počet spermií v miliónoch na mililiter, kontroluje sa ich tvar a veľkosť a vyhodnocuje sa ich pohyblivosť.
V súčasnosti sú výsledky štúdií o plodnosti muža alarmujúce: táto klesá podľa ukazovateľov spermiogramu za rok o asi 2 percentá. V jednej francúzskej štúdii (za obdobie 1989 až 2005) bol na základe spermiogramu 26 609 mužov zistený pokles hustoty, pohyblivosti a kvality semena o 32 percent. Metaanalýza vyšetrovaní z rokov 1938 až 1990 prišla už k predtým znepokojujúcim výsledkom. Podľa nej poklesla priemerná hustota spermií zo 113 mil./ml na 60 mil./ml a priemerný objem ejakulátu z 3,40 ml na 2,75 ml.
Príčiny mužskej subfertility
Za predpokladané príčiny rastúcej neplodnosti u mužov považujeme:
- Zaťaženie životného prostredia jedmi, pesticídmi a ťažkými kovmi
- Znečistenie pitnej vody hormónmi, napr. ženským estrogénom z pilulky proti počatiu a použitie hormónov pri masovom chove zvierat
- Konzumácia nikotínu a alkoholu
- Zhoršenie stravovacích návykov a zvýšený oxidačný stres
Spôsoby chovania, ktoré ovplyvňujú spermatogenézu:
- Spermatogenéza je proces citlivý na teplo: mali by sme sa vyhnúť úzkym nohaviciam, saune a vyhrievanému sedadlu
- Vyhýbať sa stresu, lebo stres je podozrivý, že negatívne ovplyvňuje plodnosť
- Preskúšať užívanie liekov
- Zdravá výživa
Zvláštny význam pre vývoj zdravých spermií sa pripisuje v početných štúdiách antioxidantom. Lebo obzvlášť oxidačný stres môže viesť k poškodeniu mužských semenných buniek. Ak je prirodzená bariéra narušená nedostatkom antioxidantov, môžu tzv. reaktívne kyslíkové radikály (ROS – Reactive Oxygen Species) bez prekážky vniknúť do buniek.
V jednej štúdii sa zistilo, že počet škodiacich ROS v semennej tekutine subfertilných mužov bol značne zvýšený. Ďalšia štúdia dokázala, že fertilní (plodní) muži v porovnaní so subfertilnými mužmi majú vyšší obsah antioxidantov v ich spermiovej tekutine. Pri užívaní antioxidantov bola okrem toho zistený štatisticky signifikantný nárast tehotenstiev u vyšetrovaných párov. Pritom sa jedná o nemálo jednotlivých štúdií, ale o širokú potvrdenú dátabázu poistenú aj Cochrane Collaboration*.
Doporučené mikroživiny na zvýšenie mužskej fertility
L-karnitín
Ako antioxidant chráni L-karnitín bunkovú membránu DNA pred poškodením od ROS. Ale aj pri energetickom metabolizme v spermiách hrá L-karnitín dôležitú rolu, pretože je potrebný pre transport dlhoreťazcových mastných kyselín cez vnútornú mitochondriovú membránu. Aj v prísemenníku sa nachádza L-karnitín vo vysokej koncentrácii. V jednej dvojnásobne slepej štúdii** vykonanej aj s placebom (počet účastníkov = 100) bolo dokázané významné zlepšenie pohyblivosti spermií po šesťmesačným užívaním L-karnitínu. Okrem toho už počas štúdie bol dokázaný nárast miery tehotenstva. V ďalšej dvojnásobne slepej štúdii vykonanej aj s placebom užívalo 60 subfertilných mužov 6 mesiacov denne dávku 2 g karnitínu a 1 g L-acetyl-karnitínu (skupina 1) alebo placebo (skupina 2). Skupina 1 ukázala významný nárast tak hustoty spermií, ako aj pohyblivosti spermií. Okrem toho štyri partnerky účastníkov štúdie zo skupiny 1 počas štúdie otehotneli.
L-arginín
Spermín a spermidín pôsobia stabilizujúco na DNA a vykazujú štruktúrne podobnosti s aminokyselinou L-arginín. Podávanie L-arginínu viedlo už v roku 1994 vykonanej štúdie k jednoznačným výsledkom (počet účastníkov = 40). Podľa nej sa dokázateľne zlepšila pohyblivosť spermií pri užívaní počas 6 mesiacov. Ďalšia štúdia preukázala u 74 percent zo 178 účastníkov po trojmesačnom užívaní 4 g L-arginínu denne významný nárast hustoty a pohyblivosti spermií.
Vitamín C
Vitamín C ako vodorozpustný antioxidant chráni spermie pred oxidačným stresom. Už bezprostredne po užití je zvýšený obsah vitamínu C v spermiách dokázateľný. Naproti tomu nedostatok vitamínu C môže viesť k neplodnosti a zvyšuje riziko poškodení DNA10. Užitie 200 mg kyseliny askorbovej denne počas 60 dni viedlo k zvýšeniu podielu pohyblivých spermií o 112 percent. Pri príjme 1.000 mg kyseliny askorbovej vzrástol podiel pohyblivých spermií dokonca o 140 percent.
Vitamín E, selén a glutatión
Oxidačný stres a tým reaktívne kyslíkové radikály môžu lipoidnou peroxidáciou*** viesť k poškodeniu bunkovej membrány, a tým k nepohyblivosti spermií. Preto je prívod antioxidantov obzvlášť pre proces zrenia nových spermií veľmi dôležitý. Vitamín E, stopový prvok selén a tripeptíd glutatión zmenšujú vo svojej funkcií ako antioxidanty dokázateľne poškodenia, ktoré sú vyvolané lipoidnou peroxidáciou. V jednej randomizovanej dvojito slepej štúdii (počet účastníkov = 110) vykonanej aj s placebom bolo dokázané, že denná dávka 300 mg vitamínu E v trvaní 6 mesiacov vedie k redukcii lipoidnej peroxidácie a tým predchádza strate pohyblivosti spermií.
Koenzým Q10 (ubichinion)
Zvlášť pohyblivosť spermií vyžaduje vysoké energetické zásobovanie, ktoré koenzým Q10 dokázateľne zlepšuje. Okrem toho plní koenzým Q10 aj antioxidatívne funkcie. V jednej štúdii bol podávaný koenzým Q10 17 infertilným mužom denne v dávke 60 mg po dobu 103 dni. Výsledok štúdie bol jednoznačný – došlo k jednoznačnému nárastu fertility v testovanej skupine.
Beta-karotén
Beta-karotén sa organizmom až pri potrebe premení na zachytávača radikálov vitamín A. Takto sa chránia zložité metabolické procesy pred oxidačným stresom – to je teda dôležitý príspevok k tvorbe zdravých spermií.
Kyselina listová
Kyselina listová hrá pri rastových procesoch a delení buniek dôležitú úlohu. Pretože sa podieľa na tvorbe ľudskej DNA, môže postačujúca hladina kyseliny listovej prispieť k produkcii zdravého genotypu. Účinok kyseliny listovej a zinku bol dokázaný v štúdii vykonanej v roku 2002. Pritom dostalo 108 fertilných a 103 subfertilných mužov rôzne kombinácie účinných látok: 5 mg kyseliny fólovej alebo 66 mg síranu zinočnatého resp. 5 mg kyseliny listovej a 66 mg resp. placebo. Podľa Smerníc Svetovej zdravotnej organizácie bola vždy pred a po celkovej dobe užívania 26 týždňov odobratá vzorka semena. Zistilo sa, že v skupine subfertilných mužov sa hustota spermií zvýšila o 74 %.
Zinok
Zinok má významný vplyv na produkciu mužského testosterónu a je známy svojím vplyvom na imunitné procesy. Nedostatok zinku môže viesť k zníženiu hustoty spermií ako aj k nízkej hladine testosterónu. Vo viacerých štúdiách bolo úspešne dokázané, že denný príjem zinku vedie k významnému zlepšeniu kvality spermií a tak je dôležitým prvkom mužskej infertility.
U stopových prvkov zinku a selénu boli jasne potvrdené výživno-fyziologické súvislosti s plodnosťou muža aj Európskym potravinárskym úradom (EFSA) v rámci realizácie Smernice (ES) č. 1924/2006 (tzv. Nariadenia Health-Claims).
Vitamín D
Nedostatok vitamínu D je vždy podľa sezónneho slnečného žiarenia dokázateľný až u 90 % obyvateľstva. Muži s obmedzenou plodnosťou vykazujú zvlášť často nedostatok vitamínu D. Štúdie poukazujú na to, že hormón cholekalciferol (vitamín D3) je zvlášť v momente oplodnenia ženskej vaječnej bunky rozhodujúcim faktorom. Väčšina produktov na zlepšenie mužskej fertility túto súvislosť nezohľadňuje.
Záver
Páry želajúce si mať dieťa by sa mali včas postarať o dostatočný prívod životne dôležitých mikroživín, aby tak zvýšili pravdepodobnosť úspešného tehotenstva. Profylaktický príjem antioxidantov u muža sa odporúča práve tak ako príjem fólovej kyseliny a vitamínov u ženy.
Tip Vitariána
Tieto výživné látky vplývajúce na plodnosť ako l-arginín, vitamíny A, D, B6, B12 a zinok nájdete vo výživovom doplnku amitamin® M forte. Koenzým Q10 spolu s l-karnitínom a ginkgom nájdete v amitamin® Ginkgo complex.
Vysvetlivky:
*Cochrane Collaboration – nezisková organizácia, ktorá pripravuje, udržuje a podporuje prístupnosť systematických hodnotení účinkov starostlivosti o zdravie
**dvojnásobné slepá štúdia - ani výskumník, ani pokusná osoba nevedia, či bola práve podaná vyšetrovaná látka alebo placebo.
***Peroxidácia lipidov znamená modifikáciu mastných kyselín účinkom voľných radikálov.
Prevaha voľných radikálov nad antioxidantmi sa nazýva oxidačný stres.