Výnimočné nutričné zloženie morúš
Moruše sú sladké biele alebo bordovo čierne plody, ktoré sa ponášajú na bobuľovité ovocie, no na rozdiel od nich nerastú na kroch ale na stromoch. I keď sú pôvodne z Číny, dnes je ich pestovanie rozšírené po celom svete, pretože ich unikátna chuť a nezvyčajné zloženie živín zaujali mnohých svetových pestovateľov. V morušiach nájdeme železo, riboflavín, vitamín C, vitamín K, draslík, fosfor a vápnik. Okrem toho sa v nich nachádza i množstvo fytonutrientov vrátane zeaxantínu, resveratrolu, luteínu a ďalších vzácnych polyfenolových zlúčenín.
Čo sa týka ich využitia, ich slad robí z morúš skvelú ingredienciu do sorbetov a smotanových zmrzlín, džemov, želé, ovocných dezertov, vín i likérov.
Zdravotné prínosy morúš
Trávenie: Ako väčšina ovocia a zeleniny, aj moruše obsahujú vlákninu, ktorá pomáha upravovať trávenie. Zrýchľujú metabolizmus a poháňajú potraviny, aby črevami prechádzali plynulejšie. Redukujú tak výskyt zápchy, kŕčov aj nafukovania. Okrem toho dostatočné množstvo vlákniny v tele pomáha znižovať hladiny cholesterolu.
Krvný obeh: Vysoký obsah železa v morušiach, čo je v prípade ovocia veľmi výnimočná vlastnosť, dokáže značne podporiť produkciu červených krviniek v tele človeka. Vďaka tomu dokáže organizmus zvýšiť distribúciu kyslíka do dôležitých tkanív a orgánov, čo má na svedomí zrýchlenú a efektívnu prácu metabolizmu.
Krvný tlak a srdce: Resveratrol, ktorý moruše obsahujú, je veľmi dôležitý flavonoid (antioxidant) ovplyvňujúci fungovanie mechanizmov v krvných cievach. Chráni ich napríklad pred poškodením spôsobovaným angiotenzínom, ktorý zužuje cievy. Resveratrol zvyšuje i produkciu oxidu dusnatého, ktorý krvné cievy naopak rozširuje a uvoľňuje, čím znižuje riziko tvorby krvných zrazenín a výskytu mŕtvice a infarktu.
Prevencia rakoviny: Vysoký obsah antokyánov, vitamínu C, vitamínu A a niekoľkých ďalších polyfenolov a nutrientov dáva morušiam do vienka veľký antioxidačný potenciál. Antioxidanty stoja v prvej línii v boji proti voľným radikálom, ktoré sú nebezpečným vedľajším produktom bunkového metabolizmu. Voľné radikály dokážu zničiť zdravé bunky a premeniť ich na zmutované rakovinové bunky. Silné antioxidačné zloženie morúš rýchlo neutralizuje voľné radikály v tele, a to ešte predtým, než v ňom urobia príliš veľa škody.
Zdravý zrak: Zeaxantín, ktorý sa v morušiach nachádza, je priamo spájaný so znižovaním oxidatívneho stresu v niektorých bunkách oka vrátane buniek sietnice. Zeaxantín je antioxidant, ktorý priamo bráni poškodzovaniu sietnice a pôsobí tak preventívne proti makulárnej degenerácii a šedému zápalu.
Imunitný systém: Vitamín C je silná zbraň proti vonkajším patogénom. Samotné antioxidanty si s nimi niekedy nedokážu pomôcť, a tak na ich porazenie potrebujú vitamín C. Bežná denná porcia morúš pokryje celú odporúčanú dávku vitamínu C, no okrem neho telu dodá i ďalšie vitamíny a minerály prítomné v tomto ovocí, a dobije tak baterky slabnúcej imunity.
Kostné tkanivo: Vitamín K, vápnik a železo ako aj malé množstvá fosforu a magnézia, ktoré moruše obsahujú, podporujú tvorbu kostnej drene i jej zdravé starnutie. Čím sme starší, tým dôležitejšie je starať sa o svoje kosti. Predídeme tak problémom, medzi ktoré patrí známa osteoporóza alias choroba rednúcich kostí a ďalšie s vekom súvisiace ochorenia kostí.
Predčasné starnutie: moruše obsahujú i vysoké množstvo vitamínov A a E, ktoré spolu s karotenoidmi, akými sú luteín, beta karotén, zeaxantín a alfa karotén ovplyvňujú vzhľad i vnútorné zdravie pokožky, tkanív i vlasov a chránia ich pred voľnými radikálmi. Toto zloženie morúš pomáha s vyhladzovaním pokožky, redukuje kožné fľaky a starecké škvrny a udržiava vlasy lesklé.
Moruše v surovej kuchyni
Moruše skvele dochutia a osladia letné smoothie i ľahké raw koláčiky. Našim osobným tipom sú morušové nanuky zo 4 ingrediencií:
- Hrsť červených malín
- Hrsť čiernych morúš
- Hrsť namočených kešu orechov
- Polievková lyžica medu alebo agáve
Namočené kešu rozmixujeme vo vysokorýchlostnom mixéri s trochou vody na jemnú smotanu. Pridáme ovocie a med alebo agáve a opäť rozmixujeme. Zmes nalejeme do formičiek na nanuky a vložíme na pár hodín do mrazničky. Tieto nádherne krémové, chutné a zdravé nanuky potešia nie len deti, ale aj mnohých dospelých.
Tip Vitariána
Čerstvé moruše možno nájsť na dvoroch u babičiek alebo pri lúkach a lesoch, no ich nevýhodou je, že dozrievajú iba niekoľko týždňov do roka. I v prípade tohto ovocia už však existuje alternatíva - sušené moruše, ktoré sú dostupné celoročne. Ak si ich sušíte sami, dávajte pozor, aby ste ich po vysušení v sušičke potravín uskladnili vo vzduchotesnej nádobe. Vydržia tak i celý rok a do raw musli si ich budete môcť pridávať kedykoľvek budete mať chuť.