Nie, maltodextrín je absolútne nezdravý. Tento
syntetický uhľohydrát spôsobuje prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi a inzulínu. Bohužiaľ, maltodextrín sa nachádza v mnohých
spracovaných potravinách a nemusí byť na etiketách potravín uvádzaný ako
pridaný cukor. To môže pre spotrebiteľov sťažiť vyhýbanie sa maltodextrínu a
jeho nepriaznivým účinkom na reguláciu glukózy v krvi a zdravie metabolizmu.
Čo je maltodextrín?
Maltodextrín je syntetický a vysoko
spracovaný sacharid s mierne sladkou chuťou. Kvôli svojej chemickej štruktúre nie je
maltodextrín klasifikovaný ako cukor, napriek tomu, že má vysoký glykemický
index, ktorý meria, ako rýchlo sa sacharid absorbuje a ako rýchlo zvyšuje
hladinu cukru v krvi.
Čím vyšší je glykemický index, tým väčší
vplyv má sacharid na hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu, čo zvyšuje riziko
inzulínovej rezistencie, obezity a metabolického syndrómu.
Maltodextrín nie je taký sladký ako cukor,
ale má výrazne vyšší glykemický index ako väčšina ostatných uhľohydrátov a
skóre 110 na glykemickom indexe. Na porovnanie, bežný stolový cukor a hnedý
cukor majú glykemický index 65.
Ako sa vyrába maltodextrín?
Maltodextrín sa vyrába hydrolýzou škrobu získaného z kukurice, zemiakov, pšenice alebo ryže, výsledkom čoho je biely prášok bez zápachu s mierne sladkou chuťou. Proces nazývaný čiastočná hydrolýza láme chemické väzby a skracuje dlhé reťazce glukózy pomocou tepla, enzýmov alebo, častejšie, kyseliny sírovej.Kyselina sírová je agresívna chemikália,
ktorá sa používa aj na výrobu kukuričného sirupu a môže spôsobiť
gastrointestinálne problémy a imunitné reakcie u citlivých jedincov.
Bežné maltodextrínové potraviny, ktorým sa treba vyhnúť
Hoci maltodextrín má väčší vplyv na hladinu
glukózy v krvi ako bežný cukor, je klasifikovaný ako sacharid a nie je uvedený
ako pridaný cukor na výživových štítkoch.
Pre spotrebiteľov je preto náročné
identifikovať potraviny obsahujúce maltodextrín, čím sú vystavení riziku
vysokej hladiny cukru v krvi a súvisiacich zdravotných následkov.
Napriek vysokému glykemickému indexu
maltodextrínu sa zvyčajne nachádza v potravinách s nízkym obsahom cukru a tuku.
Tu sú bežné potraviny obsahujúce maltodextrín:
- Proteínové prášky
- Pečivo
- Náhradky mäsa
- Šalátové dresingy
- Nealko nápoje
- Doplnky stravy
- Športové výkonnostné gély
- Elektrolytové prášky
- Umelé sladidlá
- Detská výživa
Je dôležité poznamenať, že niektoré práškové produkty zo stévie obsahujú maltodextrín ako plnidlo na zlepšenie textúry a konzistencie a je nevyhnutné čítať etikety, aby ste sa vyhli maltodextrínu, ak používate stéviu ako ketogénnu alternatívu cukru.
Päť vedľajších účinkov maltodextrínu
Zatiaľ čo Food and Drug Administration (FDA) vyhlásil maltodextrín za bezpečnú potravinovú prísadu, výskum publikovaný v Cellular and Molecular Gastroenterology and Hepatology naznačuje potenciálne vedľajšie účinky spojené s príjmom syntetických sacharidov. Autori dospeli k záveru, že „konzumácia potravinárskej prídavnej látky maltodextrín môže byť rizikovým faktorom pre populáciu náchylnú na zápalové ochorenia čriev, ako aj faktorom podporujúcim chronický črevný zápal nízkeho stupňa vedúci k metabolickým abnormalitám vo všeobecnej populácii.“
1. Inzulínová rezistencia
Maltodextrín sa rýchlo rozkladá a vstrebáva do krvného obehu, čím zvyšuje hladinu cukru v krvi. To spúšťa uvoľňovanie veľkého množstva inzulínu na vyrovnanie hladiny glukózy v krvi, aby sa predišlo škodlivým účinkom zvýšenej hladiny cukru v krvi. Zatiaľ čo inzulín je potrebný na reguláciu rovnováhy krvného cukru, chronicky zvýšené hladiny inzulínu prispievajú k inzulínovej rezistencii, metabolickému stavu charakterizovanému bunkovou rezistenciou voči inzulínovej signalizácii. Inzulínová rezistencia je vážna metabolická nerovnováha, ktorá zvyšuje riziko metabolického syndrómu, cukrovky a obezity.
2. Priberanie na váhe
Konzumácia maltodextrínu spôsobuje uvoľňovanie inzulínu potrebného na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Inzulín je silný hormón regulujúci energiu, ktorý posúva váš metabolizmus do režimu ukladania tukov, čo môže prispieť k zvýšeniu telesnej hmotnosti, obezite, stukovateniu pečene a inzulínovej rezistencii. Ak máte trvalý prírastok hmotnosti, je dôležité poradiť sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste určili základné metabolické príčiny a sformulovali vhodný plán liečby.
3. Zdravie čriev
Dôkazy publikované v Gut Microbes ukazujú, že maltodextrín ovplyvňuje črevnú mikroflóru a môže spôsobiť premnoženie škodlivých baktérií a kvasiniek v hrubom čreve. Patogénne črevné baktérie môžu spôsobiť tráviace problémy, citlivosť na potraviny, črevné zápaly a zmenené imunitné reakcie, čo môže vysvetľovať, prečo je konzumácia maltodextrínu spojená so zvýšeným rizikom zápalového ochorenia čriev a Crohnovej choroby.
4. Geneticky modifikovaný škrob
Maltodextrín je syntetický škrob typicky vyrábaný z geneticky modifikovanej (GMO) kukurice, pšenice alebo zemiakov. Zatiaľ čo GMO produkty sú široko dostupné, výskumníci ešte nerozumejú dlhodobým účinkom GMO produktov na vaše zdravie a konzumácia maltodextrínu získaného z GMO plodín môže spôsobiť nepriaznivé zdravotné dôsledky, vrátane gastrointestinálnych problémov, zlého zdravia pečene a problémov s plodnosťou.
5. Alergické reakcie
Maltodextrín sa zvyčajne získava z kukurice, ale môže byť vyrobený aj z pšenice, čo vyvoláva alergické reakcie u jedincov s intoleranciou na pšenicu alebo lepok. Okrem toho, Journal of Nutritional Science and Vitaminology publikoval štúdiu, ktorá zistila, že maltodextrín môže spôsobiť gastrointestinálne symptómy, ako je nadúvanie, plynatosť a hnačka, a je spájaný so zápalmi tráviaceho traktu a kožnými problémami.
Štyri alternatívne sladidlá
1. Stévia
Stévia je prírodné sladidlo získané z listov rastliny Stevia rebaudiana. Stévia je 200-krát sladšia ako bežný cukor, ale neobsahuje žiadne sacharidy a žiadne kalórie. Stévia je vynikajúce sladidlo, ktoré skvele funguje v mnohých receptoch na dezerty. Je však nevyhnutné vyhnúť sa produktom zo stévie, ktoré obsahujú maltodextrín.
2. Monk fruit cukor
Ovocné sladidlo Monk Fruit je bezsacharidová, nekalorická náhrada cukru. Extrakt z mníšskeho ovocia je výrazne sladší ako bežný cukor, ale neovplyvňuje hladinu cukru v krvi a inzulínu, vďaka čomu je perfektným sladidlom, ktoré pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi a podporuje chudnutie.
3. Erytritol
Erytritol je cukrový alkohol s chemickým zložením podobným čistému cukru. Erytritol sa nestrávi a nezvyšuje hladinu cukru v krvi ani inzulínu a je vynikajúcou možnosťou, ako nahradiť cukor. V porovnaní s inými cukrovými alkoholmi, erytritol nezanecháva horkú pachuť a má chuťový profil podobný cukru, čo z neho robí obľúbenú voľbu medzi ľuďmi s diétou.
4. Xylitol
Xylitol je prírodný, nízkosacharidový cukrový alkohol získaný z kôry brezy. Hoci je xylitol vhodný pre ketolátky, obsahuje nejaké sacharidy a mal by byť pridaný do vášho denného čistého počtu sacharidov.
Záver
Maltodextrín, tiež známy ako najhorší skrytý cukor, nie je vhodný a spája sa s inzulínovou rezistenciou, priberaním na váhe, zhoršeným zdravím čriev a môže spôsobiť problémy s pečeňou. Bohužiaľ, maltodextrín sa nachádza v množstve potravín a často sa pridáva do potravín s nízkym obsahom cukru, vrátane práškov stévie.