Maca (čítaj: maka), latinsky: Lepidium meyenii, je dvojročná rastlina z čeľade kapustovitých. Rastie v nadmorskej výške 3800 až 4400 metrov v peruánskych Andách. Je možné ju nájsť len v určitých oblastiach v okolí jazera Junin (Chinchaycocha) a na náhorných planinách Huancané a Desaguadero. Zbiera sa pre vňať, listy a najmä koreň. Ten sa podobá na reďkovku či kvaku, farbou pripomína zemiakovú hľuzu a má sladkú aj horkastú chuť. Hľuza môže byť zlatá alebo krémová, červená, fialová, modrá, čierna, alebo zelená. Každá z nich je považovaná za geneticky jedinečnú odrodu. Tmavšie zafarbené maca korene (červená, fialová, čierna) obsahujú významné množstvo prírodného jódu, ktorý môže zamedziť rastu strumy (ochoreniu štítnej žľazy).
Čierna maca je považovaná za najsilnejšiu, pokiaľ ide o vplyv na energiu a telesnú výdrž u človeka. Červená maca je tiež stále obľúbená u mnohých ľudí, a bolo klinicky preukázané, že znižuje veľkosť prostaty u potkanov. [1] [2] Obsahuje rôzne aminokyseliny a svojím tonizujúcim účinkom sa podobá žeň-šeňu.
Po tisícročia bola táto rastlina hlavnou potravou juhoamerických Inkov, miestni obyvatelia ju považovali za zázračný dar Ánd a mladí ju používali na zvyšovanie plodnosti. V roku 1492 Kolumbus priniesol španielskemu kráľovi do daru rastlinky maca, ktoré od vtedy v španielsku titulujú prívlastkom "kráľovské".
Maca totiž patrí medzi skvosty zdravej výživy a výživových doplnkov. Jej zloženie je unikátne, výživová hodnota sušeného koreňa maca je podobná cereálnym zrnám ako sú ryža a pšenica.
- Obsahuje karbohydráty, proteíny, vlákninu aj lipidy a minerály.
- Pozitívne ovplyvňuje plodnosť a menštruačný cyklus pre vysoký obsah železa, vápnika, fosforu a vitamínu E, čím navyše pôsobí proti osteoporóze.
- Aktivuje bunkový metabolizmus a posilňuje psychickú a fyzickú odolnosť proti únave, predlžuje vek a zlepšuje mentálnu koncentráciu.
- Podporný účinok maky na sexuálne funkcie spôsobuje vysoká koncentrácia bielkovín a životne dôležitých výživných látok.
Podstatná časť proteínov maky sa nachádza vo forme aminokyselín, ktoré sú potrebné pre mnohé funkcie v organizme, vrátane sexuálnych funkcií a plodnosti. Taktiež sú dôležité pri vytváraní látok prenášajúcich signály v nervovom systéme - neurotransmiterov, ktoré hrajú dôležitú úlohu v procese sexuálneho vzrušenia a fyzickej výkonnosti počas pohlavného aktu. Aminokyseliny na to potrebné: fenylalanín, tyrozín, histidín, sa v make nachádzajú v značných množstvách. Rovnako je hojne arginínu, ktorý hraje podstatnú úlohu pri podpore mužskej plodnosti a výkonu. Maca obsahuje priemerne 60-75% sacharidov , 10-14% bielkovín , 8,5% vlákniny a 2,2% tukov. Korene obsahujú steroly, makaény a makamidy, ktoré môžu za jej liečebné efekty. Je zdrojom vápnika a draslíka (s nízkym obsahom sodíka ) a obsahuje aj stopové prvky: železo , jód , meď, mangán a zinok, rovnako tiež mastné kyseliny, vrátane kyseliny linolénovej, palmitovej, olejovej a 19 aminokyselín. Okrem cukrov a bielkovín, maca obsahuje uridín , kyselinu jablčnú a jej benzoyl derivát, a tiež glukozinoláty, glukotropaeolín a m-methoxyglukotropaeolín. Metanolový extrakt z hľuzy obsahuje (1R,3S)-1-metyltetrahydro-karbolín-3-karboxylovú kyselinu, molekulu, ktorá údajne výrazne vplýva na centrálny nervový systém.
Ďalej, maca obsahuje selén a horčík, polysacharidy, mnoho rôznych alkamidov a látku zvanú p-metoxybenzyl izothiokyanát, ktorý má údajne afrodiziakálne vlastnosti.
List tvorí viac ako 50% z hmotnosti celej rastliny. Mnohí pestovatelia listy miešajú a drvia spoločne s koreňmi, ale účinky listov sú odlišné a tiež účinky takého produktu sú iné. Preto bol vypracovaný systém „želatinizácie“ maky z koreňov a jedine tento štandardizovaný postup zaručuje efekty, aké boli preukázané pri klinických štúdiách. Ide o proces odstraňujúci škrob (tvoriaci 33% celej rastliny) a porušujúci chemické väzby, pripájajúce škrobové molekuly k aminokyselinám a iným zlúčeninám a zároveň uchovávajúci neporušené dôležité chemické zlúčeniny a výživné látky. Takto sa uvolnia macaény z ich škrobovej väzby, čo ocení tráviací trakt človeka, ktorý ich inak dobre nedokáže stráviť, čím sa mnohonásobne zvýší ich vstrebateľnosť. Maca je rastlinná potravina, ktorá je bežne používaná ako zelenina, aj vo veľkom množstve. Väčšina firiem predávajúcich maku, deklarujú asi 500 mg základnej sušenej maky v jednej kapsulke. Prípustné je užívať až 10 kapsulí. V USA boli vykonané toxikologické štúdie maky a ukázalo se, že nemá žiadne nepriaznivé farmakologické efekty, pôsobí bezpečne, efektívne a netoxicky.
Rozoznávame 3 druhy produktov maca
- Obyčajná maca je pripravovaná a mletá priamo po vysušení plodiny.
- „Želatinizovaná maca“ je pred sušením vyčistená od hlušiny a škrobu, aby bola zvýšená jej nutričná hodnota. Názov prezrádza jej použitie v želatínových tobolkách.
- Maca fresh je maca pripravovaná výlučne z čistej šťavy plodiny, takže jej účinky sa znásobujú 8 až 10 násobne oproti produktu obyčajná maca. Na 1kg maca fresh v prášku je potrebných 19kg surovej plodiny. Vylisuje sa šťava, ktorá sa následne nechá zamraziť, alebo vysušiť kvôli zachovaniu živín. Maca fresh je „kaviárom“ medzi všetkými druhmi maca.
Mnohé zdroje uvádzajú že afrodiziakujúce účinky macy nie sú podložené, najmä u starších ľudí [3] a [4]. Sexuálny apetít môže vzrásť už len tým, že maca zvyšuje fyzickú a psychickú odolnosť, podporuje imunitu, pozitívne ovplyvňuje menštruačný cyklus. Iné zdroje tvrdia[5].: Užívanie Maca vedie u ľudí k povznesenej zmyslovej žiadostivosti, aktivuje bunkový metabolizmus a posilňuje psychickú a fyzickú odolnosť. Pôsobí pri sexuálnej impotencii mužov, frigidite žien a neplodnosti. Stimuluje mozgové centrá a reprodukčné orgány prostredníctvom normalizácie hormonálnej hladiny. Zvyšuje libido a podporuje erekciu. Pre svoje účinky je nazývaná „Peruánskou modrou tabletkou“.
Zloženie v 10g (cca 1-2 čajové lyžičky) maca prášku:
- bielkoviny 1,63-1,80 g
- karbohydráty 6,28-6,38 g
- tuky 82-91mg
- vláknina 495-545 mg
- hlušina 349-368 mg
- streroly 3,75-3,82g
- kalórie 31,4-38,4
Prvky
- hliník 0,72 mg
- vápník 36,62 mg
- meď 0.06 mg
- fosfor 35,09 mg
- železo 1.01 mg
- horčík 9,36 mg
- mangán 0,23 mg
- draslík 162,70 mg
- sodík 1.1 mg
- zinok 0,23 mg
Vitamíny
- B-2 50-60 mcg
- B-1 42-51 mcg
- C 205-352mcg
- Niacín 3,73-4,30 mg
Lipidové kyseliny
- Linoleová 72 mg
- Palmitová 52 mg
- Olejová 24.5mg
Amino kyseliny
- Alanín 63.1 mg
- Arginín 99.4 mg
- Aspartová kyselina 91.7 mg
- Glutámová kyselina 156.5 mg
- Glycín 68.3 mg
- Histidín 11.9 mg
- Hydroxyprolín 26.0 mg
- Izoleucín 47.4 mg
- Leucíne 91.0 mg
- Lyzín 54.5 mg
- Metionín 28.0 mg
- Fenylalanín 55.3 mg
- Prolín 0.5 mg
- Sarkosín 0.7mg
- Serín 50.4 mg
- Treonín 33.1 mg
- Tyrozín 30.6 mg
- Valín 79.3 mg
Odporúčané dávkovanie: 1 - 2 čajové lyžičky (maca v prášku) denne.
Tip Vitariána
Energetický Elixír (autor: David Wolfe [6] ) :
- uvarte čaj z 2 polievkových lyžíc (2 sáčiky čajoviny - Spring Dragon Longevity Tea) (hlavne jiaogulan - Gynostemma pentaphyllum) + voda na na plný Vitamix
- ešte teplý pridajte do mixéra a zmixujte s nasledujúcími ingredienciami:
Prášky:
- 1 vrchovatú polievkovú lyžicu - Lucuma (Pouteria lucuma)
- 1 kopcovitú polievkovú lyžicu - Čaga Huby [ Rezavec šikmý (Inonotus Obliquus)]
- 1 polievková lyžica - Maca (Lepidium Meyenii)
- 1 čajová lyžička Astragalus (Kozinec blanitý)
- 1 čajová lyžička Ashwagandha (Withania somnifera)
- 1/2 čajovej lyžičky - Vanilky
- ( https://www.youtube.com/watch?v=YHpYDnS3y2g )
Maca si môžete samozrejme zakúpiť v našom webovom obchode.