Využite cenovo atraktívne sady prístrojov a inovatívnych produktov.

Epigenetické zmeny u vojakov: Kľúč k odolnosti voči PTSD?

Nová štúdia odhaľuje, ako metylácia DNA môže ovplyvniť náchylnosť na posttraumatickú stresovú poruchu a naznačuje potenciálnu úlohu osobného postoja v epigenetických zmenách

17. 10. 2024 Epigenetika Posttraumatická stresová porucha - PTSD metylácia génov horméza  Andrej Maťko
Epigenetické zmeny u vojakov: Kľúč k odolnosti voči PTSD?
Posttraumatická stresová porucha (PTSD) je závažný psychiatrický stav, ktorý môže vzniknúť po vystavení traumatickej udalosti. Nie všetci jednotlivci vystavení traume však vyvinú PTSD, čo naznačuje úlohu individuálnych rozdielov v náchylnosti. Revolučná štúdia sa zamerala na preskúmanie epigenetických mechanizmov, konkrétne zmien v DNA metylácii, ktoré môžu prispieť k rozvoju PTSD alebo mu zabrániť, na príklade vojakov nasadených v Iraku a Afganistane.

 

Epigenetika a metylácia DNA

Epigenetika sa zaoberá zmenami v génovej expresii, ktoré nie sú spôsobené zmenami v samotnej sekvencii DNA. Jedným z hlavných epigenetických mechanizmov je metylácia DNA, pri ktorej sa metylové skupiny pridávajú na špecifické miesta v DNA, čo môže viesť k "zapínaniu" alebo "vypínaniu" génov. Tento proces je dynamický a môže byť ovplyvnený rôznymi faktormi vrátane stresu, životného štýlu, prostredia a nastavenia. 

V kontexte PTSD a stresu súvisiaceho s bojom je dôležité pochopiť, že epigenetické zmeny môžu byť ovplyvnené nielen samotnou traumatickou udalosťou, ale aj postojom jednotlivca a jeho schopnosťou zvládať stres. Výskumníci predpokladajú, že odolnosť voči stresu vojny sa môže do istej miery ovplyvniť osobným postojom a dôverou, čo môže viesť k špecifickým vzorom metylácie DNA.

 


Očakávania výskumníkov a ich prekvapivé zistenia

 Pôvodná hypotéza

Výskumníci predpokladali, že významné epigenetické zmeny sa objavia len u skupiny s PTSD. Očakávali, že odolní jedinci nebudú vykazovať výrazné genetické modifikácie. Tento predpoklad vychádzal z myšlienky, že trauma spôsobuje epigenetické zmeny.

 

Prekvapivé zistenia

Výsledky štúdie však ukázali opak pôvodných očakávaní. U odolnej skupiny sa zistilo viac epigenetických zmien ako u traumatizovanej skupiny. Tieto zmeny boli navyše adaptívne a podporovali odolnosť voči stresu. Výskumníci dospeli k záveru, že epigenetické zmeny u odolnej skupiny predstavujú aktívny adaptačný mechanizmus. Tieto modifikácie pravdepodobne umožnili efektívnejšie spracovanie traumatických zážitkov. Naopak, nedostatok týchto adaptívnych zmien u skupiny s PTSD mohol prispieť k rozvoju poruchy.

 

Nový pohľad na odolnosť

Tieto zistenia naznačujú, že odolnosť nie je len absencia zmien, ale aktívny proces adaptácie. Schopnosť rýchlo a efektívne meniť génové expresie môže byť kľúčom k prekonaniu traumy. Tento poznatok otvára nové možnosti pre výskum a terapiu PTSD.



Sledovanie zmien v metylácii DNA v priebehu času

Názov štúdie:  "Longitudinálne epigenómové asociačné štúdie troch mužských vojenských kohort odhaľujú viacero CpG miest spojených s posttraumatickou stresovou poruchou"

 

Štúdia zahŕňala tri kohorty mužských vojakov: dve americké (US Marine Resiliency Study a US Army Study to Assess Risk and Resilience in Servicemembers) a jednu holandskú (Dutch PRISMO study). Celkovo bolo analyzovaných 123 prípadov PTSD a 143 kontrol vystavených traume. Vzorky krvi boli odobrané pred nasadením a po návrate z misie, čo umožnilo sledovať zmeny v metylácii DNA v priebehu času.

 

Výskumníci identifikovali niekoľko významných CpG miest (oblasti DNA, kde môže dôjsť k metylácii), ktoré boli spojené s rozvojom PTSD. Najvýznamnejšie nálezy zahŕňali zmeny v génoch SPRY4, MAD1L1 a HEXDC, ako aj v regióne ľudského leukocytového antigénu (HLA).

 

Význam nálezov:

 

1. SPRY4: Tento gén je súčasťou rodiny proteínov Sprouty, ktoré sa podieľajú na regulácii bunkovej proliferácie a diferenciácie. Zmeny v metylácii tohto génu môžu ovplyvniť schopnosť buniek reagovať na stresové signály. 

2. MAD1L1: Tento gén je súčasťou kontrolného bodu zostavenia mitotického vretienka a bol spojený s rôznymi psychiatrickými poruchami.  

3. HEXDC: Hoci funkcia tohto génu nie je úplne známa, predpokladá sa, že kóduje glykozidázu (enzým na štiepenie cukrov) a bol spojený s reumatoidnou artritídou, ktorá vykazuje „pleiotrópiou" s PTSD. Pleiotrópia je genetický jav, pri ktorom jeden gén ovplyvňuje viacero, zdanlivo nesúvisiacich fenotypových znakov organizmu.  

4. HLA región: Zmeny v metylácii v tomto regióne poukazujú na potenciálnu úlohu imunitného systému v rozvoji PTSD.


"Tieto pozorovania ďalej posilňujú existujúcu predstavu, že imunitné faktory hrajú dôležitú úlohu a mali by sa naďalej študovať vo vzťahu k duševným poruchám, ako je PTSD," uvádzajú výskumníci.

 




Predpoklady pre odolnosť a dôveru

Hoci štúdia nehovorí o "génoch odolnosti a dôvery", jej zistenia naznačujú, že epigenetické zmeny sa líšia medzi jednotlivcami, ktorí vyvinuli PTSD, a tými, ktorí ho nevyvinuli. Toto podporuje myšlienku, že osobný postoj a schopnosť zvládať stres môžu ovplyvniť epigenetické profily.  

Táto myšlienka je v súlade s konceptom neuroplasticity, ktorý naznačuje, že mozog sa môže meniť a adaptovať v reakcii na skúsenosti. Pozitívny postoj, dôvera a účinné stratégie zvládania stresu môžu potenciálne viesť k priaznivejším epigenetickým zmenám, čo môže zvýšiť odolnosť voči rozvoju PTSD.

 


Beznádej vedie k zablokovaniu procesov odolávania

U skupiny vojakov, ktorí vyvinuli posttraumatickú stresovú poruchu (PTSD), sa pozorovali odlišné epigenetické zmeny v porovnaní s odolnejšími jedincami. Tieto zmeny zahŕňali:

 

  • Zvýšená metylácia génu FKBP5 viedla k zníženej schopnosti regulovať stresovú odpoveď. Tento gén je kľúčový pre moduláciu citlivosti receptorov stresových hormónov, a jeho zvýšená metylácia môže viesť k pretrvávajúcej aktivácii stresovej reakcie.
  • Pozorovali sa aj zmeny v metylácii génu NR3C1, ktorý kóduje glukokortikoidný receptor. Tieto zmeny pravdepodobne prispeli k narušenej spätnej väzbe v osi HPA, čo viedlo k dlhodobej dysregulácii stresovej odpovede.  
  • Celkovo tieto epigenetické zmeny u skupiny s PTSD viedli k pretrvávajúcej hypersenzitivite na stres, zníženej schopnosti regulovať emócie a zvýšenej náchylnosti na rozvoj dlhodobých psychických problémov. Je dôležité poznamenať, že tieto epigenetické zmeny nie sú nevratné a môžu byť potenciálne ovplyvnené cielenou terapiou. 


Faktory pre zvládanie stresu

Štúdie o metylácii génov u vojakov odhalili niekoľko kľúčových faktorov, ktoré prispievajú k lepšiemu zvládaniu stresu. U odolnejších vojakov sa zistila nižšia miera metylácie génu FKBP5, ktorý reguluje citlivosť receptorov pre stresové hormóny. Táto nižšia metylácia umožňuje lepšiu reguláciu stresovej odpovede. Podobne, špecifické vzorce metylácie génu NR3C1, ktorý kóduje glukokortikoidný receptor, viedli k efektívnejšej regulácii stresovej odpovede u odolnejších jedincov.

 

Ďalším dôležitým faktorom boli priaznivé vzorce metylácie génov súvisiacich s neuroplasticitou, ktoré umožňujú lepšiu adaptáciu mozgu na stresové situácie. Odolnejší jedinci tiež vykazovali epigenetické modifikácie, ktoré viedli k efektívnejšej regulácii hypotalamo-hypofýzo-adrenálnej (HPA) osi, čo umožňuje lepšiu kontrolu uvoľňovania stresových hormónov.

 

Okrem toho sa zistili priaznivé vzorce metylácie génov súvisiacich s imunitnou odpoveďou, čo môže viesť k lepšej odolnosti voči fyzickým a psychickým následkom stresu. Odolnejší vojaci mali tiež špecifické vzorce metylácie génov ovplyvňujúcich produkciu a reguláciu neurotransmiterov ako serotonín a dopamín, čo prispieva k lepšej regulácii nálady a emócií v stresových situáciách.

 

Tieto epigenetické zmeny umožňujú odolnejším jedincom efektívnejšie regulovať svoju stresovú odpoveď, lepšie sa adaptovať na stresové situácie, rýchlejšie sa zotaviť po vystavení stresu a udržiavať stabilnejšiu náladu a emócie v náročných podmienkach. Tieto epigenetické zmeny môžu byť čiastočne vrodené, ale môžu byť tiež ovplyvnené životnými skúsenosťami, tréningom a prostredímPreto je možné rozvíjať odolnosť voči stresu prostredníctvom vhodných intervencií a tréningových programov.





Príčiny odlišnej genetickej expresie a epigenetických zmien u dvoch skupín vojakov


Hlavné príčiny odlišnej genetickej expresie a epigenetických zmien u dvoch skupín vojakov (tí, ktorí vyvinuli PTSD, a tí, ktorí boli odolnejší) možno pripísať kombinácii faktorov:

 

1. Predchádzajúce životné skúsenosti

Skoré traumatické zážitky môžu zanechať trvalé epigenetické stopy. Chronický stres v detstve alebo mladosti ovplyvňuje expresiu génov súvisiacich so stresovou odpoveďou. Tieto zmeny môžu pretrvávať do dospelosti a ovplyvniť reakciu na budúce stresory.

 

2. Genetická predispozícia

Niektorí jedinci sa rodia s genetickými variáciami, ktoré ich robia náchylnejšími na určité epigenetické zmeny. Táto vrodená náchylnosť môže ovplyvniť, ako ich gény reagujú na stresové faktory. Genetická predispozícia interaguje s environmentálnymi vplyvmi a formuje individuálnu odolnosť voči stresu.

 

3. Výchova a prostredie v detstve

Kvalita rodičovskej starostlivosti má významný vplyv na epigenetické profily dieťaťa. Stabilné a podporujúce domáce prostredie môže viesť k priaznivejším epigenetickým vzorcom. Naopak, zanedbávanie alebo zneužívanie môže viesť k epigenetickým zmenám, ktoré zvyšujú citlivosť na stres.

 

4. Predchádzajúci tréning a príprava

Intenzívny výcvik v zvládaní stresu môže viesť k adaptívnym epigenetickým zmenám. Tieto zmeny môžu zlepšiť schopnosť jedinca regulovať stresovú odpoveď. Rozdielne skúsenosti s psychologickou prípravou môžu vysvetliť variabilitu v odolnosti voči stresu medzi vojakmi.

 

5. Individuálne rozdiely v životnom štýle

Stravovanie, fyzická aktivita a spánkové návyky majú priamy vplyv na epigenetické profily. Zdravý životný štýl môže podporovať priaznivé epigenetické vzorce. Chronicky nezdravé návyky môžu naopak viesť k epigenetickým zmenám, ktoré zvyšujú zraniteľnosť voči stresu.

 

6. Expozícia environmentálnym faktorom

Dlhodobé vystavenie toxínom alebo znečisteniu môže viesť k nepriaznivým epigenetickým zmenám. Tieto zmeny môžu ovplyvniť schopnosť organizmu zvládať stres. Rôzne úrovne expozície environmentálnym stresorom medzi vojakmi môžu vysvetliť rozdiely v ich odolnosti.

 

7. Sociálna podpora a vzťahy

Silné sociálne väzby môžu podporovať priaznivé epigenetické profily súvisiace s odolnosťou voči stresu. Kvalita medziľudských vzťahov ovplyvňuje expresiu génov spojených s reguláciou emócií. Nedostatok sociálnej podpory môže viesť k epigenetickým zmenám, ktoré zvyšujú zraniteľnosť voči stresu.

 

8. Predchádzajúce skúsenosti so zvládaním stresu

Úspešné stratégie zvládania stresu môžu viesť k adaptívnym epigenetickým zmenám. Tieto zmeny môžu zlepšiť schopnosť jedinca regulovať stresovú odpoveď v budúcnosti. Naopak, opakované zlyhania pri zvládaní stresu môžu viesť k maladaptívnym epigenetickým vzorcom.

 
9. Kumulatívny efekt menších stresových udalostí

Opakované vystavenie menším stresorom môže postupne meniť epigenetické profily. Tieto zmeny sa môžu akumulovať v priebehu času. Výsledný epigenetický profil môže ovplyvniť reakciu na závažnejšie traumatické udalosti v budúcnosti.

 

10. Individuálne rozdiely v neurobiológii

Prirodzené variácie v funkcii mozgu môžu ovplyvniť epigenetické reakcie na stres. Tieto rozdiely môžu byť čiastočne geneticky podmienené. Individuálna neurobiológia interaguje s environmentálnymi faktormi a formuje jedinečný epigenetický profil každého jedinca.



Záver

Dobrá príprava, tréning a pozitívne nastavenie mysle, sú kľúčové nielen pre zvládanie stresu počas nasadenia na bojisku, ale aj v každodennom živote. Krátkodobé a dobrovoľné sa vystavovanie stresu a diskomfortu (horméza) robia jedinca odolnejšieho v prípade akútnej stresovej situácie. Úspešní ľudia vyrastali častokrát nie v úplne ideálnych rodinných podmienkach a už v mladosti museli zvládať nepríjemné situácie.

Myšlienka Friedricha Nietzscheho "Čo ťa nezabije, to ťa posilní" stále platí. Dôležité je to neprehnať z dávkou diskomfortu, znášať ho vedome a postupne si pridávať na záťaži. Tak ako to robia profesionálny športovci.

 



 

Zdroje:

 

 


Súvisiace produkty

TIP

NOVÉ

Povaha osobnej reality

Povaha osobnej reality

22,00 €

NOVINKA – pokračovanie vypredaného bestselleru Seth hovorí je tu!PopisTáto kniha je považovaná za Sethovo „najväčšie“ dielo a je jednoznačne najlepším manuálom, aký kedy bol napísaný, o umení vedome vytvárať vlastnú realitu. Seth vysvetľuje, ako myšlienky, emócie a presvedčenia poskytujú jednotlivcom nástroje, ako skutočne prevziať zodpovednosť nielen za svoju myseľ, ale aj za svoj život.SethSeth, ktorý sám o sebe hovorí ako o multidimenzionálnej osobnosti, s nadhľadom chápe naše útrapy, je plný súcitu, má zmysel pre humor. Seth, počas prenosu textu vtelený do Jane, si  rád popíjal pivo, fajčil a spomínal na časy, kedy si aj on mohol užívať telesné slasti na zemi. Seth nemoralizuje, neprikazuje a nezakazuje. Sám tvrdí, že v mnohých svojich fyzických inkarnáciách bol okrem iného prostitútka, chudobná mnohodetná matka, ľahtikársky pápež, vrah aj obeť.  Kniha "Seth Speaks" spustila v USA v sedemdesiatych rokoch hnutie New Age. Seth je v jednej línii s knihami Rozhovory s duchmi, Rozhovory s Bohom. Podobný mediátor kvalitného duchovného materiálu je dnes pre našu generáciu Eckhart Tolle.O autorkeJane Roberts sa narodila v roku 1929 a vyrástla v Saratoga Springs, N.Y., kde navštevovala Skidmore College. Okrem písania poézie, poviedok, detskej literatúry, románov a metafyzických diel jej obrovsky populárna literatúra faktu zahŕňa tituly: Seth hovorí, Sethov materiál, Povaha osobnej reality, Povaha psychiky, Dobrodružstvá vo vedomí a mnohé ďalšie. Jane Roberts zomrela v roku 1984. Jej manžel, Robert Butts, je umelec a žije v Elmire, N.Y.Citáty z knihy„Predstavte si váš každodenný život ako stále sa meniaci trojrozmerný obraz, v ktorom Vy ste nielen maliarom čo ho kreslí, ale zároveň aj súčasťou obrazu.“"Vykonalo sa len zopár štúdií, ktoré by zistili, prečo je šťastný človek šťastný, ale práve jeho odpovede by boli veľmi relevantné.""Vaši lekári sú tiež obeťami vlastného systému viery. Neustále sa obklopujú negatívnymi predstavami. Ak je choroba považovaná za útočníka, potom sa jednotlivec zdá byť bezmocný. Pacient je niekedy nútený obetovať jeden orgán za druhým pre svoje a lekárove presvedčenie.“"K prirodzenému uzdraveniu pomocou zvuku môže dôjsť aj vtedy, keď robíte tak jednoduchú vec, ako je počúvanie dažďa. Nepotrebujete drogy, hypnózu, ani meditáciu. Potrebujete iba dovoliť a usmerniť slobodu vašej vedomej mysle. Keď ju necháte samu, budú v nej prúdiť myšlienky a obrazy, ktoré poskytnú vlastnú terapiu. “"Nové presvedčenie v súčasnosti, môže spôsobiť zmeny v minulosti,  a to na neuronálnej úrovni. Čas je simultánny. Súčasné presvedčenie môže skutočne zmeniť minulosť. V niektorých prípadoch uzdravenia, napríklad pri spontánnom zmiznutí rakoviny, alebo akéhokoľvek iného ochorenia, dochádza k zmenám, ktoré idú do minulosti a tam ovplyvňujú bunkovú pamäť, genetické kódy alebo neurónové vzorce. “"Ak si chorý, spomeň si, kedy si nebol. Hľadaj vo svojom živote dôkazy svojho zdravia. “"Ste multidimenzionálna osobnosť. Dôverujte zázraku svojho vlastného bytia. Nerobte počas svojho života rozdiely medzi fyzickým a duchovným, pretože duchovno hovorí fyzickým hlasom a telesné telo je výtvorom ducha “„Popieraním svojho tela sa nestanete duchovnejším. Toto je život, ktorý žijete! Dôverujte životu, ktorý cez Vás prúdi. Ak tak urobíte, ostatné reality o sebe dajú vedieť. Doplnia rozmer a hĺbku vašej súčasnej realite.“„Tvoje Ja nie je limitované! Nemá hranice ani oddelenia! Ty si tvorca svojho života! To je konštatácia faktu!“O kniheTechniky rozširovania vedomia a vnímania popisované v sethových knihách sa ľahko čítajú, ale trénovať ich denno-denne je už ťažšie. Ale práve tento tréning nás vedie k osvieteniu. Cvičenia sú prostriedok k úspechu. Tak ako športovec musí denne trénovať svoje svaly aj pohybovú zručnosť, tak aj my musíme denne trénovať naše vedomie. A upratovať v ňom a „prepisovať“ ako ryhy v platni staré, nefunkčné predstavy, zozbierané počas života od iných a odpozorované z aktuálne akceptovaných spoločenských a náboženských noriem správania a zmýšľania, do ktorých sme sa narodili. Ktoré nikto nespochybňuje, akokoľvek iracionálne by aj boli.   Konfliktné názoryČo nás vlastne paralyzuje? Čo nám bráni, aby sme boli vitálni, zdraví, kreatívni, produktívni, veľkorysí, nápomocní, láskaví a vnútorne vyvážení, kedy telo aj duch vibrujú na jednej frekvencií a kedy nám životné situácie a vykonávané aktivity dávajú energiu, na rozdiel od bežnej činnosti, kedy nám ju uberá? Sú to konfliktné názory.  Napríklad o starnutí. Z jednej strany chceme byť večne zdraví a mladí, z druhej strany si myslíme  a „veda to potvrdzuje“ a „oči to vidia“ že proces rozpadu, inak povedané strata vitality, ostrosti zmyslov, intelektuálnej bystrosti a pohyblivosti, spojenej s pribúdaním chorôb idú neúprosne vpred. Ale naše bunky, tvoriace naše orgány, potrebujú jasný povel. Keď sa tešíme, tak sa tešia aj oni. Keď sme v zdanlivo zúfalej situácii, sú aj oni zúfalé. A tým našu zúfalosť ešte znásobujú. Ak hnev, ktorý by mal ísť von, v sebe potláčame, tak si táto energia nájde cestu. Buď sa táto energia obráti proti nám vo forme auto-imúnnych, alebo iných chorôb, alebo explodujú v násilí voči iným, či už blízkym alebo vzdialeným, naším alebo cudzím.Ľahko sa hovoria „osvietené duchovné reči“ ľuďom, ktorý sa stiahli z reálneho života. Ale byť osvietený v reálnom každodennom živote, kde sa na vás zo všetkých strán valia negatívne informácie a problémy, a kde sa chronicky šíri strach, je ťažšie. Až vtedy sa ukáže sila odolávania, sila vzdoru a sila uchovania si čistoty svojho vedomia, zmýšľania, reagovania. Ak si myslíš že si osvietený, tak choď bývať dva mesiace k svojim rodičom.Kniha ktorú držíte v ruke, je tým najlepším návodom, ako si upratať svoje zmýšľanie, svoje vedomie, svoje ego. Ako pracovať s emóciami a predstavami.  Ako si, aj v zdanlivo šialenom svete, uchovať svoj svet. Ako sa nedať zasiahnúť nekončiacim zastrašovaním a katastrofickými scenármi, valiacimi sa na vás zo všetkých strán.Každá apokalypsa raz skočila a niekto ju aj prežil. Prežili ju práve tí, ktorí ju chceli prežiť! Ktorí si nepripúšťali žeby to nedali. Ktorí mali v sebe, čo sa po nemecky volá „Zuversicht“. V preklade niečo ako pozitívne očakávanie budúcnosti. A ktorí nemali strach, ani len zo smrti. Ak nemáme strach zo smrti, tak nami nikto nemôže manipulovať. Ak smrť nebudeme považovať za definitívny koniec, ale za zmenu energie z jednej v druhú, tak pred ňou nemusíme mať strach. Keď príde čas a my to chceme, tak jednoducho zmeníme náš fokus. Z telesno-duchovného na čisto duchovný.Podľa Setha je zmyslom nášho bytia práve rast ducha v spojení s telom. Cez vášne, slasť, bolesť aj utrpenie. Častokrát, sa až zažívaním celej škály pocitov rodí hĺbka v nás.Seth sa pýta: „Odkiaľ viete, že to, čo sa vám prihodilo je negatívne alebo pozitívne? Z vášho aktuálneho bodu pohľadu to neviete posúdiť. Negatívna udalosť vás môže uchrániť pred ešte negatívnejšou a môže vás priviesť k niečomu pre vás pozitívnemu. Naopak vysnívaná výhra v lotérii vás naopak môže priviesť k úplnej katastrofe.“Táto kniha vychádza iba v tlačenej forme. V prípade výpadkov elektriky, internetu, alebo dokonca zrútenia hospodárskych a spoločenských systémov, si ju môžete užívať slobodne kedykoľvek a kdekoľvek. Aj pri sviečke. Možno prispeje k vzniku nového, lepšieho svetového poriadku. Poriadku radosti, rastu, porozumenia, osvietenstva  a ozajstnej, zvnútra a z vyspelých vyrovnaných ľudí vychádzajúcej lásky.

Kúpiť

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2024 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency