Bavíme sa o burpee. Vyzerá celkom jednoducho, začínate v stoji, potom spravíte drep, rukami sa chytíte podlahy a nohami odskočíte dozadu do pozície vzporu (ako pred kľukom). Spravíte kľuk, potom skočíte naspäť a hore do pôvodnej pozície a opakujete. V teórií to znie dobre, ale pri týchto cvikoch sa zapotíte – čo je presne to, čo chceme.
Malá štúdia publikovaná v Journal of Strength and Conditioning Research na 11 mierne trénovaných mužoch a ženách si dala za cieľ porovnať vysoko intenzívnu kalisteniku - burpees, so šprintovým intervalovým kardio programom, vykonávaným na stacionárnom bicykli.
Cvičenia pozostávali zo špecifickej 30 sekundovej aktivity na úrovni maximálnej intenzity s následným 4 minútovým odpočinkom zopakovaným spolu štyrikrát.
To, čo výskumníci zistili bolo, že obe cvičenia viedli k podobnej V02 max (maximálnej spotrebe kyslíka) a srdcovému tepu. Takže dávať toľko burpees, koľko dokážete za 30 sekúnd spraviť (cieľ pre +8) poskytuje podobné kardiovaskulárne výhody, ako iné „tradičné” kardio cvičenia. Rozdiel je v tom, že: burpees sa tiež počítajú ako silové cvičenie tým, že zapoja svaly hornej a dolnej časti tela a brušné svaly.
Prekvapilo vás to? Takí sme, čo je dôvod, prečo by sme určite mali zapojiť viac týchto total-body cvikov do našich denných „schôdzok s potom“. Ako ďalšiu výzvu, vyskúšajte tieto variácie burpees:
- Z drepu odskočte do pozície vzporu (vysoký plank, ako pred kľukom), skočte naspäť a vyskočte, ako najvyššie dokážete, pričom ruky tiež zdvihnete dohora.
- Odskočíte do vzporu a spravíte kľuk, skočíte naspäť a vyskočíte hore, ale tak, že pri výskoku kolená zdvihnete čo najvyššie (tuck jump).
- Ak vás niečo bolí a nemôžete skákať, keď zídete dole na ruky tak neodskočíte, ale odkročíte dozadu. Keď sa vrátite naspäť, tak znovu nemusíte vyskočiť, ale iba zdvihnete ruky hore.
- Burpees do strán. Keď schádzate dole, odskočíte s nohami do boku na jednu stranu. Môžete spraviť kľuk, pritiahnuť vonkajšiu nohu kolenom k ruke, alebo spraviť obe varianty. Vrátite sa naspäť, vyskočíte a odskočíte na opačnú stranu.
- Burpees s otočkou, drepom a výskokom. Spravíte burpee bez kľuku, no pri výskoku ťuknete nohami o seba. Zoskočíte do drepu, vyskočíte a otočíte sa o 180° a znovu opakujete.
Tip Vitariána
Burpees sa hodia aj v rámci intervalových tréningov. Nastavte si časovač na niekoľko kôl po 30 až 50 sekúnd (podľa toho, akí ste trénovaní) s prestávkami po 10 sekúnd a burpees cvičte na každý druhý interval. Medzitým si v ostatných intervaloch môžete dať ľubovoľné cviky na posilňovanie alebo formovanie postavy. Ak si myslíte, že burpees máte celkom zvládnuté, skúste ich robiť 10 minút vkuse!