Odkiaľ pochádza?
Pôvodnou domovinou anízu je Stredný východ a ostrovy východného Stredomoria, kde sa využíva vo forme oleja na ochutenie anízových aperitívov a likérov.
Zjesť po hostine pár zrniečok anízu patrí aj v súčasnosti k bežným zvykom Orientu.
Bedrovník anízový je jednoročka a patrí medzi jedny z najstarších korenín na svete. Kvitne bielymi kvetmi a môže dorastať do výšky až 60 cm. Veľmi jednoducho si ho môžete vypestovať aj sami, bude si však vyžadovať slnečné miesto. Pochádza z čeľade apiaceae / mrkvovité a kvitne od júla do augusta.
Liečivé schopnosti anízu
Väčšina liečivých účinkov tejto rastliny súvisí so silicou anetol. Okrem anetolu obsahujú aj fenol, kyselinu jablčnú, cukry a cholín.
Aníz pôsobí priaznivo na tráviacu sústavu a zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav. Je základnou rastlinou s účinkom proti plynatosti, lieči nechutenstvo, podporuje trávenie a posilňuje žalúdok. Z čriev odstraňuje škodlivé hnilobné a kvasné procesy. Aníz spolu rascou, feniklom a koriandrom tvorí známu „bylinnú zmes štyroch semien“, ktorá je najúčinnejšia proti plynatosti a kŕčom spojených s trávením. Aníz je vhodný aj pre deti a pomáha s kolikami, prechladnutím a hnačkami.
Aníz je užitočný pre dýchaciu sústavu. Pomáha pri vykašliavaní, uľahčuje skvapaľňovanie prieduškových hlienov. Odporúča sa ľuďom s astmou a ochoreniami priedušiek, a najmä tým, ktorí chcú prestať fajčiť. Aníz je výborná protilátka na nikotín a decht, čistí podráždenú sliznicu priedušiek a podporuje regeneráciu buniek sliznice. Okrem toho, znižuje tabakový zápach z úst a osviežuje dych.
Aníz sa odporúča podávať pri zníženej laktácii (tvorbe mlieka) dojčiacim matkám.
Pripisujú sa mu aj schopnosť tlmiť kŕče, rôzne bolesti a taktiež migrény. Aníz má upokojujúce účinky a pomáha so zaspávaním.
Kde všade sa používa?
V antickom Grécku ľudia verili, že aníz pomáha pri dýchacích problémoch, uľavuje od bolesti a utišuje smäd. Rimania zas obľubovali anízový koláč ako zákusok, ktorý mal osviežiť dych a zlepšiť trávenie.
Príjemne voňavé plody anízu sú nepatrne sladké a výrazne pripomínajú sladké drievko. V Európe sa používa ako korenie do pečiva a sušienok. Vhodný je aj na prípravu bravčového mäsa, najmä ak sa inšpirujete indickou a čínskou kuchyňou. Používa sa aj na dochutenie rybacích jedál a morských produktov.
Aníz sa tiež používa v lekárnictve, cukrárstve-pekárstve, ale aj na výrobu anízového oleja, ktorý nachádza využitie hlavne pri výrobe likérov a aperitívov. Ako korenina sa často používa pri dochucovaní rôznych alkoholických nápojov (napríklad grécke ouzo alebo anízovka). Aníz môžete používať aj ako korenie pri varení a pečení ale asi najčastejšie sa aníz využíva vo forme čaju.
Tip Vitariána
Aníz sa hodí do sladkej aj slanej kuchyne. Rozžúvajte pár semienok anízu - osviežite si dych a využijete jeho blahodárne účinky.