Podľa EPIC-štúdie Nemeckého inštitútu pre výskum výživy Postdam-Rehbrücke a Nemeckého centra výskumu rakoviny si netreba lámať hlavu nad konzumáciou tuku, mäsa, ovocia či zeleniny. Oveľa dôležitejšiu úlohu zohráva konzumácia karoteinídov (ako napr. lycopin) obsiahnutých v rajčinách a produktoch z nich, ako aj zníženie príjmu tuku. Predovšetkým spolupôsobením lycopinu a ketosaminu (FruHis) sa dá dosiahnuť redukcia miery rakoviny prostaty o 82 %. Okrem iného má toto spolupôsobenie antioxidatívne, antikarcinogénne a protizápalové účinky.
Vo všeobecnosti obsahujú plody rajčín množstvo ďaľších sekundárnych rastlinných látok, ktorých účinnok závisí od spolupôsobenia s inými látkami (príjem izolovaných látok nemá žiadúci účinnok), spôsobu, akým sú pripravené na konzumáciu, a ako ich je zažívací systém schopný prijať.
Zhrnutie
Pri rakovine prostaty sa odporúča jesť zvýšené množstvo rajčín a výrobkov z nich, nakoľko rajčiny obsahujú veľké množstvo karoteinídov, ktoré majú antioxidačný, antikarcinogénny a protizápalovým účinok. Nemalo by však význam jesť karoteinídy izolovane, nakoľko sa ich účinok prejaví až pri spolupôsobení s inými rastlinnými, v rajčinách obsiahnutými, látkami (napr. pri spolupôsobení spolu s ketosaminom sa dá dosiahnuť až 82-percentná redukcia rakoviny prostaty). Veľkú úlohu zohráva, samozrejme, aj spôsob úpravy jedla a schopnosť vstrebávania zažívacím systémom.