Využite cenovo atraktívne sady prístrojov a inovatívnych produktov.

Paradox klesajúceho šťastia žien: Štúdia Betsey Stevenson a Justina Wolfersa

Za fasádou emancipácie, keď pokrok nevedie k šťastiu...

22. 10. 2024 Rodičia emancipácia rovnoprávnosť muža a zeny gender  Andrej Maťko
Paradox klesajúceho šťastia žien: Štúdia Betsey Stevenson a Justina Wolfersa

V roku 2009 ekonómovia Betsey Stevenson a Justin Wolfers publikovali prelomovú štúdiu s názvom "The Paradox of Declining Female Happiness" (Paradox klesajúceho šťastia žien). Táto práca vyvolala značný rozruch v akademických kruhoch a médiách, pretože odkryla nečakaný trend: napriek značnému pokroku v oblasti práv žien a rovnosti príležitostí, subjektívne pociťované šťastie žien v priebehu posledných desaťročí klesalo. Štúdia priniesla prekvapivé zistenia, ktoré spochybnili všeobecne prijímané predpoklady o vzťahu medzi spoločenským pokrokom a osobným šťastím.

 

Očakávania vedcov

 

Pred realizáciou štúdie prevládal medzi vedcami a spoločnosťou všeobecný predpoklad, že emancipácia žien a zlepšenie ich postavenia v spoločnosti by mali viesť k zvýšeniu ich celkovej spokojnosti a šťastia. Očakávalo sa, že väčšia ekonomická nezávislosť prinesie ženám väčšiu slobodu a kontrolu nad vlastným životom. Predpokladalo sa tiež, že prístup k vyššiemu vzdelaniu umožní ženám realizovať svoje ambície a potenciál. Rovnejšie postavenie v partnerských vzťahoch malo viesť k spravodlivejšiemu rozdeleniu domácich povinností a väčšej spokojnosti v osobnom živote. Odstránenie právnych a spoločenských bariér malo umožniť ženám plnšie sa realizovať v rôznych oblastiach života. Navyše sa očakávalo, že väčšia reprezentácia žien v politike a na vedúcich pozíciách prinesie lepšie zastúpenie ženských záujmov v spoločnosti.

 



Zmeny a rozšírenie možností žien

 

V priebehu druhej polovice 20. storočia došlo k výrazným zmenám v postavení žien v spoločnosti. Ženy získali rovnaký prístup k vzdelaniu na všetkých úrovniach, pričom v mnohých krajinách dnes tvoria väčšinu vysokoškolských študentov. Vstúpili vo veľkom počte na pracovný trh a prenikli do mnohých profesií, ktoré boli predtým doménou mužov. Boli prijaté zákony zakazujúce diskrimináciu na základe pohlavia a zabezpečujúce rovnaké práva pre ženy v rôznych oblastiach života. Ženy získali väčšiu kontrolu nad svojím reprodukčným zdravím vrátane prístupu k antikoncepcii a legálnym interrupciám. Došlo k významnému pokroku v oblasti politickej participácie žien, ktoré získali volebné právo a začali sa vo väčšej miere angažovať v politike. V rodinnom živote nastal posun smerom k rovnejšiemu rozdeleniu domácich povinností a starostlivosti o deti. Ženy získali právo vlastniť majetok, mať vlastné bankové účty a riadiť svoje financie nezávisle od mužov. Spoločnosť začala akceptovať širšiu škálu životných štýlov a kariérnych ciest pre ženy.

 




Paradox klesajúceho šťastia

 

Napriek týmto pozitívnym zmenám štúdia Stevenson a Wolfersa odhalila, že subjektívne pociťované šťastie žien v priebehu času klesalo. Tento paradox možno vysvetliť niekoľkými faktormi:


1. Zvýšené očakávania: S rozšírením možností sa zvýšili aj očakávania žien od života. Môžu pociťovať väčší tlak na to, aby "mali všetko" - úspešnú kariéru, harmonickú rodinu a aktívny spoločenský život.

 

2. Dvojité bremeno: Hoci ženy získali prístup k platenej práci, často stále zostávajú primárne zodpovedné za domáce práce a starostlivosť o deti. Toto "dvojité bremeno" môže viesť k zvýšenému stresu a únave.

 

3. Porovnávanie sa s mužmi: Ženy môžu pociťovať frustráciu z pretrvávajúcich nerovností, ako je rozdiel v odmeňovaní či nižšie zastúpenie vo vrcholových pozíciách.

 

4. Strata tradičných zdrojov podpory: S rozpadom tradičných rodinných štruktúr a komunít môžu ženy pociťovať stratu sociálnej podpory, ktorá v minulosti prispievala k ich pocitu šťastia.

 

5. Identita a sebahodnota: Tradičné zdroje identity a sebahodnoty (napr. materstvo) môžu byť v súčasnej spoločnosti menej cenené, čo môže viesť k pocitom neistoty a straty zmyslu.

 

6. Zvýšená informovanosť o problémoch: Väčšia informovanosť o globálnych problémoch a nerovnostiach môže viesť k zvýšenej úzkosti a pocitom bezmocnosti.

 

7. Sociálne médiá a porovnávanie sa: Rozšírenie sociálnych médií môže viesť k častejšiemu porovnávaniu sa s idealizovanými obrazmi života iných ľudí, čo môže negatívne ovplyvniť sebahodnotenie a spokojnosť.

 

8. Tlak na dokonalosť: Ženy môžu pociťovať zvýšený tlak na to, aby boli úspešné vo všetkých oblastiach života - kariére, rodine, vzhľade - čo môže viesť k pocitom nedostatočnosti a vyhorenia.

 

9. Zmena v hodnotení šťastia: Je možné, že ženy sú dnes kritickejšie pri hodnotení svojho šťastia a majú vyššie štandardy pre to, čo považujú za spokojný život.

 

10. Ekonomická neistota: Napriek väčšej účasti na pracovnom trhu, mnoho žien čelí ekonomickej neistote, najmä v kontexte rastúcej nerovnosti príjmov a nestability pracovných miest.

 

11. Konflikt medzi kariérou a materstvom: Ženy často čelia ťažkým rozhodnutiam medzi kariérou a materstvom, pričom môžu pociťovať vinu alebo nespokojnosť bez ohľadu na svoju voľbu.

 

12. Pretrvávajúce stereotypy a predsudky: Napriek právnej rovnosti, ženy stále čelia subtílnym formám diskriminácie a stereotypom, ktoré môžu ovplyvňovať ich sebavedomie a spokojnosť.





"Relatívny pokles šťastia žien narušil rodovú medzeru v šťastí, v ktorej ženy v 70. rokoch typicky uvádzali vyššiu subjektívnu pohodu než muži."


 

Možné vysvetlenia paradoxu

 

Existuje niekoľko teórií, ktoré sa snažia vysvetliť tento paradox. Podľa teórie relatívneho postavenia šťastie závisí nie len od absolútneho postavenia, ale aj od relatívneho postavenia v spoločnosti. Hoci sa absolútne postavenie žien zlepšilo, ich relatívne postavenie voči mužom sa možno nezmenilo tak výrazne, čo môže viesť k pocitom nespokojnosti. Teória adaptácie naznačuje, že ľudia majú tendenciu rýchlo sa adaptovať na pozitívne zmeny a vrátiť sa k svojej základnej úrovni šťastia. Je možné, že ženy sa adaptovali na nové možnosti a už ich nevnímajú ako zdroj dodatočného šťastia.


Teória narastajúcich očakávaní predpokladá, že s rozšírením možností sa mohli zvýšiť aj očakávania žien, čo môže viesť k väčšiemu sklamaniu, ak tieto očakávania nie sú naplnené. Je tiež možné, že sa zmenilo to, ako ženy hodnotia a vyjadrujú svoje šťastie, skôr než skutočná úroveň ich šťastia. Klesajúce šťastie žien môže byť ovplyvnené aj inými faktormi, ktoré nesúvisia priamo s emancipáciou, ako je rastúca ekonomická neistota alebo zmeny v sociálnych vzťahoch.

 

  

Ako sa muži vysporiadali s emancipáciou


Emancipácia žien mala významný vplyv aj na mužov a ich postavenie v spoločnosti. Muži sa začali viac zapájať do starostlivosti o deti a domácnosť, čo pre mnohých predstavovalo novú a niekedy náročnú úlohu. Vstup žien na pracovný trh znamenal pre mužov zvýšenú konkurenciu, čo mohlo viesť k pocitom neistoty a ohrozenia. Tradičné predstavy o mužskosti boli spochybnené, čo viedlo k potrebe redefinovať, čo znamená byť mužom v modernej spoločnosti. Emancipácia priniesla mužom aj väčšiu slobodu v výbere životného štýlu a kariéry, oslobodiac ich od niektorých tradičných očakávaní. Muži museli prispôsobiť svoje očakávania a správanie v partnerských vzťahoch, kde ženy začali požadovať väčšiu rovnosť a partnerstvo.

 


Sú muži teraz nešťastnejší?

 

Výskum Stevenson a Wolfersa naznačil, že aj šťastie mužov v sledovanom období mierne kleslo, aj keď nie tak výrazne ako u žien. Muži môžu pociťovať neistotu v súvislosti so stratou tradičných rolí a istôt. Podobne ako ženy, aj muži môžu čeliť zvýšeným očakávaniam v rôznych oblastiach života. Globalizácia a technologické zmeny viedli k strate mnohých tradične mužských pracovných miest, čo môže prispievať k pocitom neistoty. Muži môžu pociťovať tlak na väčšiu emocionálnu otvorenosť a expresívnosť, čo môže byť pre niektorých náročné.

A hlavný problém je špagát, kde muži môžu zažívať konflikt medzi tradičnými očakávaniami maskulinity a novými požiadavkami typicky ženské vlastnosti ako starostlivosť, nežnosť, flexibilitu a empatiu.

 



Záver

 

Štúdia Stevenson a Wolfersa o paradoxe klesajúceho šťastia žien otvorila dôležitú diskusiu o komplexnosti vzťahu medzi spoločenským pokrokom a subjektívnym pocitom šťastia. Hoci emancipácia priniesla ženám mnohé nové možnosti a slobody, zároveň vytvorila nové výzvy a zdroje stresu. Tieto zistenia by nemali byť interpretované ako argument proti rovnosti pohlaví, ale skôr ako výzva na hlbšie pochopenie faktorov, ktoré prispievajú k ľudskému šťastiu a spokojnosti. Je zrejmé, že skutočná rovnosť a blahobyt vyžadujú viac než len formálne práva a príležitosti - vyžadujú aj zmeny v kultúrnych normách, očakávaniach a spoločenských štruktúrach. Pre budúci výskum a tvorbu politík je dôležité zamerať sa na holistický prístup k blahobytu, ktorý berie do úvahy nielen ekonomické a právne aspekty, ale aj psychologické a sociálne faktory. Len tak môžeme vytvoriť spoločnosť, v ktorej môžu všetci - ženy aj muži - nájsť naplnenie a šťastie v rôznorodosti svojich životných ciest a rozhodnutí.




Zdroj:

Stevenson, B., & Wolfers, J. (2009). The Paradox of Declining Female Happiness. American Economic Journal: Economic Policy, 1(2), 190-225.

Súvisiace produkty

TIP

NOVÉ

Povaha osobnej reality

Povaha osobnej reality

22,00 €

NOVINKA – pokračovanie vypredaného bestselleru Seth hovorí je tu!PopisTáto kniha je považovaná za Sethovo „najväčšie“ dielo a je jednoznačne najlepším manuálom, aký kedy bol napísaný, o umení vedome vytvárať vlastnú realitu. Seth vysvetľuje, ako myšlienky, emócie a presvedčenia poskytujú jednotlivcom nástroje, ako skutočne prevziať zodpovednosť nielen za svoju myseľ, ale aj za svoj život.SethSeth, ktorý sám o sebe hovorí ako o multidimenzionálnej osobnosti, s nadhľadom chápe naše útrapy, je plný súcitu, má zmysel pre humor. Seth, počas prenosu textu vtelený do Jane, si  rád popíjal pivo, fajčil a spomínal na časy, kedy si aj on mohol užívať telesné slasti na zemi. Seth nemoralizuje, neprikazuje a nezakazuje. Sám tvrdí, že v mnohých svojich fyzických inkarnáciách bol okrem iného prostitútka, chudobná mnohodetná matka, ľahtikársky pápež, vrah aj obeť.  Kniha "Seth Speaks" spustila v USA v sedemdesiatych rokoch hnutie New Age. Seth je v jednej línii s knihami Rozhovory s duchmi, Rozhovory s Bohom. Podobný mediátor kvalitného duchovného materiálu je dnes pre našu generáciu Eckhart Tolle.O autorkeJane Roberts sa narodila v roku 1929 a vyrástla v Saratoga Springs, N.Y., kde navštevovala Skidmore College. Okrem písania poézie, poviedok, detskej literatúry, románov a metafyzických diel jej obrovsky populárna literatúra faktu zahŕňa tituly: Seth hovorí, Sethov materiál, Povaha osobnej reality, Povaha psychiky, Dobrodružstvá vo vedomí a mnohé ďalšie. Jane Roberts zomrela v roku 1984. Jej manžel, Robert Butts, je umelec a žije v Elmire, N.Y.Citáty z knihy„Predstavte si váš každodenný život ako stále sa meniaci trojrozmerný obraz, v ktorom Vy ste nielen maliarom čo ho kreslí, ale zároveň aj súčasťou obrazu.“"Vykonalo sa len zopár štúdií, ktoré by zistili, prečo je šťastný človek šťastný, ale práve jeho odpovede by boli veľmi relevantné.""Vaši lekári sú tiež obeťami vlastného systému viery. Neustále sa obklopujú negatívnymi predstavami. Ak je choroba považovaná za útočníka, potom sa jednotlivec zdá byť bezmocný. Pacient je niekedy nútený obetovať jeden orgán za druhým pre svoje a lekárove presvedčenie.“"K prirodzenému uzdraveniu pomocou zvuku môže dôjsť aj vtedy, keď robíte tak jednoduchú vec, ako je počúvanie dažďa. Nepotrebujete drogy, hypnózu, ani meditáciu. Potrebujete iba dovoliť a usmerniť slobodu vašej vedomej mysle. Keď ju necháte samu, budú v nej prúdiť myšlienky a obrazy, ktoré poskytnú vlastnú terapiu. “"Nové presvedčenie v súčasnosti, môže spôsobiť zmeny v minulosti,  a to na neuronálnej úrovni. Čas je simultánny. Súčasné presvedčenie môže skutočne zmeniť minulosť. V niektorých prípadoch uzdravenia, napríklad pri spontánnom zmiznutí rakoviny, alebo akéhokoľvek iného ochorenia, dochádza k zmenám, ktoré idú do minulosti a tam ovplyvňujú bunkovú pamäť, genetické kódy alebo neurónové vzorce. “"Ak si chorý, spomeň si, kedy si nebol. Hľadaj vo svojom živote dôkazy svojho zdravia. “"Ste multidimenzionálna osobnosť. Dôverujte zázraku svojho vlastného bytia. Nerobte počas svojho života rozdiely medzi fyzickým a duchovným, pretože duchovno hovorí fyzickým hlasom a telesné telo je výtvorom ducha “„Popieraním svojho tela sa nestanete duchovnejším. Toto je život, ktorý žijete! Dôverujte životu, ktorý cez Vás prúdi. Ak tak urobíte, ostatné reality o sebe dajú vedieť. Doplnia rozmer a hĺbku vašej súčasnej realite.“„Tvoje Ja nie je limitované! Nemá hranice ani oddelenia! Ty si tvorca svojho života! To je konštatácia faktu!“O kniheTechniky rozširovania vedomia a vnímania popisované v sethových knihách sa ľahko čítajú, ale trénovať ich denno-denne je už ťažšie. Ale práve tento tréning nás vedie k osvieteniu. Cvičenia sú prostriedok k úspechu. Tak ako športovec musí denne trénovať svoje svaly aj pohybovú zručnosť, tak aj my musíme denne trénovať naše vedomie. A upratovať v ňom a „prepisovať“ ako ryhy v platni staré, nefunkčné predstavy, zozbierané počas života od iných a odpozorované z aktuálne akceptovaných spoločenských a náboženských noriem správania a zmýšľania, do ktorých sme sa narodili. Ktoré nikto nespochybňuje, akokoľvek iracionálne by aj boli.   Konfliktné názoryČo nás vlastne paralyzuje? Čo nám bráni, aby sme boli vitálni, zdraví, kreatívni, produktívni, veľkorysí, nápomocní, láskaví a vnútorne vyvážení, kedy telo aj duch vibrujú na jednej frekvencií a kedy nám životné situácie a vykonávané aktivity dávajú energiu, na rozdiel od bežnej činnosti, kedy nám ju uberá? Sú to konfliktné názory.  Napríklad o starnutí. Z jednej strany chceme byť večne zdraví a mladí, z druhej strany si myslíme  a „veda to potvrdzuje“ a „oči to vidia“ že proces rozpadu, inak povedané strata vitality, ostrosti zmyslov, intelektuálnej bystrosti a pohyblivosti, spojenej s pribúdaním chorôb idú neúprosne vpred. Ale naše bunky, tvoriace naše orgány, potrebujú jasný povel. Keď sa tešíme, tak sa tešia aj oni. Keď sme v zdanlivo zúfalej situácii, sú aj oni zúfalé. A tým našu zúfalosť ešte znásobujú. Ak hnev, ktorý by mal ísť von, v sebe potláčame, tak si táto energia nájde cestu. Buď sa táto energia obráti proti nám vo forme auto-imúnnych, alebo iných chorôb, alebo explodujú v násilí voči iným, či už blízkym alebo vzdialeným, naším alebo cudzím.Ľahko sa hovoria „osvietené duchovné reči“ ľuďom, ktorý sa stiahli z reálneho života. Ale byť osvietený v reálnom každodennom živote, kde sa na vás zo všetkých strán valia negatívne informácie a problémy, a kde sa chronicky šíri strach, je ťažšie. Až vtedy sa ukáže sila odolávania, sila vzdoru a sila uchovania si čistoty svojho vedomia, zmýšľania, reagovania. Ak si myslíš že si osvietený, tak choď bývať dva mesiace k svojim rodičom.Kniha ktorú držíte v ruke, je tým najlepším návodom, ako si upratať svoje zmýšľanie, svoje vedomie, svoje ego. Ako pracovať s emóciami a predstavami.  Ako si, aj v zdanlivo šialenom svete, uchovať svoj svet. Ako sa nedať zasiahnúť nekončiacim zastrašovaním a katastrofickými scenármi, valiacimi sa na vás zo všetkých strán.Každá apokalypsa raz skočila a niekto ju aj prežil. Prežili ju práve tí, ktorí ju chceli prežiť! Ktorí si nepripúšťali žeby to nedali. Ktorí mali v sebe, čo sa po nemecky volá „Zuversicht“. V preklade niečo ako pozitívne očakávanie budúcnosti. A ktorí nemali strach, ani len zo smrti. Ak nemáme strach zo smrti, tak nami nikto nemôže manipulovať. Ak smrť nebudeme považovať za definitívny koniec, ale za zmenu energie z jednej v druhú, tak pred ňou nemusíme mať strach. Keď príde čas a my to chceme, tak jednoducho zmeníme náš fokus. Z telesno-duchovného na čisto duchovný.Podľa Setha je zmyslom nášho bytia práve rast ducha v spojení s telom. Cez vášne, slasť, bolesť aj utrpenie. Častokrát, sa až zažívaním celej škály pocitov rodí hĺbka v nás.Seth sa pýta: „Odkiaľ viete, že to, čo sa vám prihodilo je negatívne alebo pozitívne? Z vášho aktuálneho bodu pohľadu to neviete posúdiť. Negatívna udalosť vás môže uchrániť pred ešte negatívnejšou a môže vás priviesť k niečomu pre vás pozitívnemu. Naopak vysnívaná výhra v lotérii vás naopak môže priviesť k úplnej katastrofe.“Táto kniha vychádza iba v tlačenej forme. V prípade výpadkov elektriky, internetu, alebo dokonca zrútenia hospodárskych a spoločenských systémov, si ju môžete užívať slobodne kedykoľvek a kdekoľvek. Aj pri sviečke. Možno prispeje k vzniku nového, lepšieho svetového poriadku. Poriadku radosti, rastu, porozumenia, osvietenstva  a ozajstnej, zvnútra a z vyspelých vyrovnaných ľudí vychádzajúcej lásky.

Kúpiť

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2024 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency