Každý je iný, preto každý potrebuje inak upravenú stravu a iné bylinky na podporu zníženia hmotnosti. Nerovnováha môže byť spôsobená genetickými predispozíciami, nadmerným príjmom jedla a malým výdajom energie, alebo oslabením funkcií vnútorných orgánov. Tými sú predovšetkým slezina, žalúdok, pečeň a obličky.
Ryžová polievka na ráno
Večer namočenú ryžu uvarte ráno s koreňovou zeleninou, pórom, bielou reďkovkou, jarnou cibuľkou (prípadne s trochou strúhaného zázvoru), na záver mierne osoľte alebo dochuťte sójovou omáčkou. Na spestrenie chuti môžete použiť aj morskú riasu Kombu alebo Wakame. Ak dáte 3 – 4 krát viac vody ako ryže, dostanete chutnú hustú polievku. Používajte celozrnnú ryžu alebo čiernu divú ryžu.
Posadnutí sladkosťami? Oslabená slezina.
Nedostatočná funkcia sleziny sa podľa čínskej medicíny prejavuje buď výraznou chuťou na sladkosti, alebo celkovou nechuťou do jedla, hnačkou, pocitom slabosti, nedostatkom energie, alebo naopak hyperaktivitou či nafúknutým bruchom po každom jedle. Na posilnenie sleziny je vhodné dodržiavať princíp varenej stravy počas celého dňa, ideálne s ryžovou polievkou na raňajky. Treba taktiež vylúčiť sladkosti a jesť viac ryže, paštrnáku, cibule, cesnaku, póru, zázvoru, hovädzie a jahňacie mäso (najmä vo forme vývarov), škoricu a všetky oranžové potraviny ako sú tekvica hokaido, mrkva atď. Všetko jedlo by v prípadoch oslabenia sleziny malo byť varené a každý kúsok jedla treba dôkladne požuť! Výborné pomáha aj čaj zo sladkého drievka (Sladovka hladkoplodá), ktorý zaručene zaženie chuť na sladké.
Za vlčí hlad môže žalúdok!
Ak je príčinou nadváhy žalúdok, máme pocit ťažkého tela, rozpínavú bolesť v brušnej dutine, nepravidelnú menštruáciu, zlé trávenie, zápchu, ťažobu v žalúdku, striedanie chutí raz na sladké, raz na slané a vlčí hlad. Na disharmonické fungovanie žalúdka je dobrým liekom čaj z Puškvorca obyčajného, jedenie jabĺčok, ananásu a sliviek ale aj jačmeňa, špenátu, kapusty, baklažánu, bambusových výhonkov a čerstvých zelených šalátov. Z korenín sa odporúčajú hlavne tie, ktoré podporujú trávenie – koriander, tymian, oregano a bazalka. Držte sa pravidla jesť menej, jednoducho, do stravy pridajte trošku surovej zeleniny vo forme zelených šalátov, veľa dusenej zeleniny a tepelne upraveného ovocia.
Chuť na mastné jedlá? Problémom je pečeň.
Nerovnováha v pečeni sa prejavuje tým, že sme viac podráždení, hnevliví, máme bolesti v pravom podrebrí, problémy s krvotvorbou a celkovým krvným obrazom, pichanie v pravom boku, nepravidelnú menštruáciu, žlčové kamene a chuť na mastné ťažké jedlá. Tu by bolo by dobré začať detoxikáciou pečene, pomocou olivového oleja zmiešaného s citrónovou šťavou, ktorý pijeme ráno na lačný žalúdok. Z každého použijeme jednu polievkovú lyžicu. Čo sa týka zmeny stravovania, pri preťažení pečene by sme mali jesť ľahšie jedlá a väčšinu doobeda. Strava by mala byť bezmäsitá, s prevahou dusenej alebo narýchlo opraženej zeleniny v kombinácií s obilninami. Ráno nalačno urobí pečeni dobre aj teplý čaj z nechtíka a púpavy.
Veľa vody v tele? Nepracujú obličky.
Či sú na vine obličky zistíme tak, že naše telo zadržiava vodu. Máme opuchnuté nohy či ruky, tiež však môžeme mať oslabené pohlavné funkcie, slabé a boľavé kolená a bedrá, studené končatiny... V tomto prípade je všeobecným pravidlom opäť teplá a pravidelná strava, menšie porcie jedla 5 - 6 krát denne, málo mäsa a viac varených obilnín ako ryža, ovos, pšeno a jačmeň. K tomu je dobré pridať ďalšie potraviny, ktoré podporujú činnosť obličiek ako je tofu, huby, zeler, fazuľa azuki, mungo a čierna fazuľa tzv. ľadvinka, morské riasy, sezamové semienka a čaj z fenikla a prasličky.
Redukcia telesnej hmotnosti pod lekárskym dohľadom
Zbaviť sa nadbytočných kíl je určite žiaduce. Ako sa však vyhnúť nebezpečným diétam? Ideálna je redukcia telesnej hmotnosti pod lekárskym dohľadom. Na základe špeciálneho vyšetrenia na prístroji InBody, odborne vyškolený lekár kliniky alternatívnej medicíny Terra Medica zhodnotí stav organizmu a odporučí jednoduchú, bezpečnú a v praxi overenú metódu redukcie telesnej hmotnosti. Táto ketogénna bielkovinová diéta bola navrhnutá profesorom Georgom Blackburnom z Hardvarskej Univerzity v USA. Princípom je proteínový program zdravého chudnutia v štyroch fázach. V organizme navodí diéta špeciálny metabolický stav, v ktorom si telo pri redukcii hmotnosti dominantne vyberá spaľovanie tukov a zachovanie svalovej hmoty, čo umožní chudnutie, aj redukciu celulitídy a v konečnom dôsledku zamedzí vzniku jo-jo efektu.