Mnohí ľudia majú radi slnko. Ak trávime pravidelne čas na slnku, cítime sa lepšie a vyzeráme zdravšie. Snažíme sa získať toľko slnečného svetla, koľko sa len dá. Avšak málokto si uvedomuje tekutú formu svetla – chlorofyl. Je to najčistejšia a zároveň aj prvá forma premeny svetla na energiu, ktorú iné živočíchy potrebujú ako palivo - sacharidy.
Chlorofyl je tekutá slnečná energia
Chlorofyl je rovnako dôležitý ako slnečné svetlo. Žiaden život nie je možný bez slnečného svetla a žiaden život nie je možný bez chlorofylu. Chlorofyl je tekutá slnečná energia. Konzumovanie veľkého množstva chlorofylu je ako okúpanie našich vnútorných orgánov v slnečnom svetle. Molekula chlorofylu sa pozoruhodne podobá molekule ľudskej krvi. Chlorofyl sa stará o naše telo ako najstarostlivejšia a milujúca matka. Lieči a čistí všetky naše orgány a dokonca ničí mnoho našich vnútorných nepriateľov ako napríklad patogénne baktérie, plesne, nádorové bunky a mnoho iných.
Pre optimálne zdravie potrebujeme mať v našom vnútornom prostredí 80 až 85 % „dobrých“ baktérií. Priateľské baktérie produkujú veľa esenciálnych živín, vrátane vitamínu K, B vitamínov, viacerých nápomocných enzýmov a ďalších životne dôležitých substancií. „Dobrá“ alebo aeróbna baktéria prosperuje v prítomnosti kyslíka a vyžaduje si ho pre svoj kontinuálny rast a existenciu. V dôsledku nedostatku kyslíka v bunkách získa „zlá“ baktéria kontrolu a začne sa rozmáhať, čo spôsobí extrémne množstvo infekcií a chorôb. Tieto patogénne baktérie sú anaeróbne a nedokážu tolerovať kyslík vo forme plynu. Starostlivosť o našu črevnú flóru je životne dôležitá. „Dobré“ baktérie môžu byť veľmi ľahko zničené nespočetnými faktormi vrátane antibiotík, zlej stravy, prejedania sa a stresu. V takomto prípade by sme mohli mať v našom tele 80 až 90 % „zlej“ baktérie, ktorá ho plní toxickým kyslým odpadom. Verím, že dominancia anaeróbnej baktérie v našich vnútornostiach je jednou z primárnych príčin všetkých chorôb.
Od dávnych čias slúžil chlorofyl ako zázračný liečiteľ. Chlorofyl viaže na seba podstatné množstvo kyslíka a preto hrá kritickú úlohu v podporovaní aeróbnej baktérie. Čím viac chlorofylu konzumujeme, tým lepšia je naša črevná flóra a celkové zdravie. Ak berieme do úvahy, že listová zelenina je hlavným zdrojom chlorofylu, je ťažké nájsť vhodnejší spôsob konzumovania chlorofylu ako piť zelené smoothies.
Bolo dokázané, že chlorofyl nám pomáha v prevencii a liečení mnohých foriem rakoviny a arteriosklerózy.
Rozsiahly vedecký výskum ukazuje, že sotva existujú nejaké choroby, pri liečbe ktorých by chlorofyl nebol nápomocný.
Liečivých vlastností chlorofylu:
• buduje vysoký počet červených krviniek,
• zabraňuje rakovine,
• poskytuje orgánom železo a horčík,
• robí telo viac zásaditým,
• pôsobí proti zjedeným toxínom,
• zlepšuje kvalitu krvi
• čistí a zbavuje črevné tkanivá zápachu,
• pomáha čistiť pečeň,
• pomáha zlepšovať hepatitídu,
• reguluje menštruáciu,
• zlepšuje stav hemofílie,
• zlepšuje tvorbu mlieka,
• rýchlejšie hojí vredy,
• eliminuje pachy tela,
• odoláva baktériám v ranách,
• čistí zuby a štruktúru ďasien pri zápale,
• eliminuje zápach z úst,
• uľavuje pri bolestiach hrdla,
• je vynikajúcim kloktadlom po operáciách zubov,
• prospieva zapáleným mandliam,
• upokojuje tkanivá vredov,
• upokojuje bolestivé hemoroidy a zlaté žily,
• pomáha hojeniu zápalov,
• revitalizuje cievny systém nôh,
• redukuje bolesť spôsobenú zápalom,
• zlepšuje zrak.
Premena svetla na sacharidy
Najdôležitejším cieľom všetkých foriem života na našej planéte je pokračovanie ich existencie. Čo potrebujeme my – ľudia na to, aby sme prežili? Okrem vzduchu a vody je našou primárnou potrebou jedlo. Svoju stravu získavame z rastlín a zvierat. Kde získavajú svoju potravu rastliny? Rastliny získavajú potravu priamo zo zeme a slnka. Iba rastliny „vedia“ ako premeniť slnečné svetlo na sacharidy (uhľohydráty). Rastliny používajú tieto na rôzne funkcie.
Časť cukru ukladajú do ovocia, aby prilákali zvieratá, vtáky, ľudí a ostatné tvory na rozšírenie ich semien. Veľká časť cukru vytvorená z chlorofylu je transferovaná do koreňov rastliny. Preto majú korene rastlín sladkú chuť: napríklad mrkva, cvikla, sladké zemiaky, zemiaky a repa. Existuje nespočetné množstvo plesní, mikróbov, améb, baktérií a ostatných mikroorganizmov, ktorých život závisí na cukre v koreňoch rastliny. Rastliny používajú uhľohydráty takisto na budovanie nových stoniek, koreňov a kôry a čo je najdôležitejšie, budujú nové listy pretože listy môžu vytvoriť viac uhľohydrátov. To je dôvod, prečo je objem listov vždy väčší v porovnaní so zvyškom rastliny.
Životy rastlín závisia od slnečnej žiary a náš život závisí od rastlín. Aj keď ľudia konzumujú zvieratá, tak ich jedia pre živiny, ktoré toto zviera prijalo predtým cez konzumáciu rastlín. Preto ľudia takmer nikdy nejedia mäsožravé zvieratá ale iba tie, ktoré jedia rastliny. Staroveké učenia Judaizmu, Islamu a iných náboženstiev zakazujú konzumáciu mäsožravých zvierat – ako sú levy, tigre, leopardy, líšky, orly a pelikány. Rovnako platí, že žiadne žijúce stvorenia, dokonca ani mäsožravce, nemôžu prežiť bez konzumácie nejakých listov. Všetci sme si všimli ako psy a mačky príležitostne konzumujú čerstvú trávu.
Listová zelenina je najzásaditejšou stravou
S vysokým obsahom kyslíka v chlorofyle a s vysokým obsahom minerálov v zelených rastlinách je listová zelenina najzásaditejšou stravou, ktorá existuje na našej planéte. Zahrnutím zelených smoothies do stravy, dokážeme udržať náš organizmus zásaditý a zdravý.
Ďalšou skvelou cestou ako prijať chlorofyl a živiny zo zelene, je piť šťavu z pšeničnej trávy. Vysoko výživný nápoj bol vymyslený doktorkou Ann Wigmore a je stále populárnejší. Nápoj z pšeničnej trávy pozostáva zo 70 % chlorofylu a obsahuje 92 rôznych minerálov zo 102 minerálov nachádzajúcich sa v ľudskom tele. Patria sem napríklad beta karotén, B vitamíny, vitamíny C, E, H a K, 19 aminokyselín a prospešné enzýmy. Vďaka týmto vlastnostiam by sme pšeničnú trávu mohli nazvať budovateľom zdravia.
Bohužiaľ, kvôli silnej výživovej intenzite, je pšeničná tráva pre mnohých ľudí až príliš ťažká na konzumáciu. Mnohí by ju chceli konzumovať pravidelne, ale nemôžu kvôli nevoľnosti, ktorú spôsobuje len samotným pachom. V tomto bode prichádza Viktória Boutenko ktorá došla na chutný spôsob ako sa dá prijímať viacej listovej zelene. A tým je zelené smoothie. Zloženie je z listovej zeleniny a ovocia. Listová zelenina dáva nápoju okrem všetkých zdravotných benefitov aj krásnu zelenú farbu. A ovocie okrem vynikajúcej chute aj zdravé cukry najmä fruktózu s nízkym glykemickým indexom. A príprava smoothie trvá maximálne 5 minút. Nie je možná už výhovorka že príprava zdravej stravy zaberá príliš veľa času.
Ideálny čas na chutné smoothie je ráno. Dodá telu živiny aj energiu pre celý deň.
Tip Vitariána
Najchutnejšie zelené smoothie podľa Andreja Maťka
Smoothie pripravené vo Vitamixe v 2 litrovej nádobe = 4 poháre po 0,5 l
- 1 jablko
- 1 hruška
- 1 strapec bieleho hrozna
- 150 - 300 g baby špenátu
- 2 banány
- 2 krúžky sušeného BIO manga (sušené pretože je lepšie a chutnejšie ako to čo sa dá kúpiť u nás v obchode)
- 1/2 hrsti sušeného BIO ananásu
- 1 palec zázvoru
- 1 limetka
Tip: ak pridáme 2 PL nepomletých ľanových semiačok, tak chuť to negatívne neovplyvní a zároveň dodáme telu absolútne čerstvé Omega 3 mastné kyseliny a budeme aj dlhšie sýty.