V malých semienkach ľanu sa ukrýva zázrak prírody. Ľan siaty (Linum usitatissimum) je až 150 cm vysoká jednoročná bylina s bledomodrými kvetmi. Lesklé, tmavohnedé zrniečko v tvare slzy je o niečo väčšie ako sezam. Pestuje sa viac ako 7-tisíc rokov. V Egypte ho používali na výrobu plátna. Jeho liečivé účinky boli známe už v starovekom Grécku. V obľube ho mal aj Hippokrates, ktorý ho predpisoval pri problémoch s trávením.
Ľanové semienka obsahujú veľmi dôležité a v strave málo zastúpené nenasýtené omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú základným stavebným kameňom buniek. Ich membrány sú vďaka nim priepustnejšie, a preto môžu bunky medzi sebou komunikovať. Okrem toho ľan obsahuje vzácne lignany a flavonoidy, ktoré zabojujú s rakovinou, baktériami, vírusmi a plesňami. S ľanovým olejom detoxikujete svoje telo a zrýchlite metabolizmus. Pomôže vám aj počas menopauzy, zlepší kvalitu vašich vlasov a nechtov.
Fytoestrogény
Na liter oleja treba 5 až 7 kilogramov ľanových semien. Skutočným liekom je len panenský, za studena lisovaný ľanový olej. Od okamihu vylisovania balený v tmavej fľaši a uskladňovaný v chlade. Pri jeho výrobe nesmie byť použitá filtrácia, rafinácia, nemá obsahovať žiadne prídavné látky, konzervanty a vitamíny. Obsiahnuté lignany jeho pozitívny účinky zvyšujú. Okrem antioxidačných účinkov tieto fytoestrogény ovplyvňujú metabolizmus a funkciu hormónu estrogén. Viažu sa na receptory v prsných, vaječníkových a maternicových bunkách, a tak znižujú nadmerný účinok estrogénu. Dr. Lillian Thompsonová z Univerzity v Toronte skúmala ženy s čerstvo diagnostikovanou rakovinou prsníka. Dobrovoľníčky dostávali denne 25 gramov pomletých ľanových semienok. Medzi diagnózou a operáciou ubehli asi tri týždne a výsledok bol nad očakávanie. Odstraňované nádory bol výrazne menšie.
Konzumujte rýchlo
Omega 3-mastné kyseliny sú veľmi nestabilné a môžu sa rýchlo pokaziť, dokonca aj priamo v tráviacom trakte. Táto ich krátka trvanlivosť robí producentom oleja ťažkosti pri výrobe, transporte, ale aj jeho skladovaní v hromadných množstvách. Ak sa na vás usmieva ľanový olej na pulte supermarketu, odolajte jeho zvodom! Skutočnú kvalitu poskytnú len malovýrobcovia, nie potravinársky priemysel. Ľanový olej musí byť skladovaný v chlade pri teplote 4°C, aby nezoxidoval. Ak ho necháte pri izbovej teplote môže sa pokaziť. Trávenie takéhoto oleja je nebezpečné, pretože vytvára voľné radikály. Po otvorení ho spotrebujte do štrnástich dní. Ako má chutiť a vyzerať? Zdravý ľanový olej má mať medovú farbu, môže byť žltý alebo až s nádychom do červena. Môže mať horkastú chuť, ale nesmie štípať, vtedy je už pokazený. Ak je navyše horký a zatuchnutý, nepite ho! V takomto stave je karcinogénny.
Aj na rakovinu
O pozitívnych účinkoch ľanového oleja hovorí štúdia bostonských vedcov zo Simmons College. Zistili, že jeho pravidelné užívanie pôsobí preventívne na srdcovo-cievny systém. Ľanový olej je okrem toho vhodný ako:
- prevencia a liečba aterosklerózy a ischemickej choroby srdca
- efektívne znižuje celkový cholesterol, LDL cholesterol aj triglyceridy, znižuje hladinu homocysteínu a má antioxidačné a antitrombotické účinky
- účinná látka: alfa-linolénová mastná kyselina, lignany, fenolové kyseliny, vitamín E, kyselina listová
- prevencia a liečba rakoviny najmä karcinómu prsníka a prostaty
- účinná látka: alfa-linolénová kyselina, lignany, vitamín E, B9, horčík, fenolové kyseliny, flavonoidy
- prevencia a liečba zvýšeného krvného tlaku
- účinná látka: alfa-linolénová kyselina
- prevencia a liečba cukrovky II. typu
- účinná látka alfa-linolénová kyselina, lignany, vláknina
- podpora imunity
- účinná látka: alfa-linolénová kyselina, lignany, vitamín E
- liečba autoimunitných, systémových ochorení
- psoriáza, systémový lupus erytematosus, astma, reumatoidná artritída
- účinná látka: alfa-linolénová kyselina
- priaznivý vplyv na metabolizmus žlčových kyselín
- prevencia žlčových kameňov
- účinná látka: alfa-linolénová kyselina, vláknina
- priaznivý vplyv na tráviaci systém a problémy so záchou
- nenávykové laxatívum, udržanie probiotickej mikroflóry
- účinná látka: vláknina, vitamín E, lignany, minerály
- protizápalový, antibakteriálny, antivírusový a protiplesňový účinok
- vhodný na ošetrenie suchej a podráždenej pokožky (pri ekzéme, aj po ožarovaní),
- tlmí menštruačné bolesti, je účinný pri herpese
- účinná látka: alfa-linolénová kyselina, lignany, vitamín E
Tip Vitariána
Ak siahnete po ľanovom oleji, zvykajte si naň postupne. Prvý týždeň si dávajte jednu čajovú lyžičku denne na lačný žalúdok. Ďalší týždeň pridajte druhú čajovú lyžičku večer, asi dve hodiny pred spánkom. Po dvoch až troch týždňoch užívajte ľanový olej trikrát denne. Ak vám samotný olej nechutí, môžete ho pridať do smoothies alebo do zeleninových šalátov. Aby sa rozvinul jeho protirakovinový účinok, musíte zmiešajte ho s bielkovinou z tvarohu alebo cottage syra (Budwigovej protokol).