Jej domovom je Európa, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta
Kapsičku nájdeme takmer všade, ale hlavne na lúkach, pri cestách, na rumoviskách, okrajoch polí a v záhradách.
Je bohatá na vitamíny A, B, C, E a K, vápnik, draslík, síru, meď, mangán a vlákninu. Obsahuje aj vysoké množstvo antioxidantov a chlorofylu.
Z liečivých vlastností vyniká hlavne schopnosť znižovať a zastavovať vonkajšie a vnútorné krvácanie. Je vynikajúca pri ženských chorobách – častej, silnej a dlhotrvajúcej menštruácií. Čistí krv a rozpúšťa vápenaté usadeniny v krvných cestách, čím je osožná pri chorobách srdca a krvného obehu. Patrí aj medzi najúčinejšiu bylinu proti kôrnateniu ciev. Podporuje látkovú premenu, priaznivo vplýva aj na pečeň, slezinu a močové ústrojenstvo.
Používa sa aj na zastavenie krvácanie z nosa, na rany, pri hemeroidoch a kožných problémoch. Tinktúra je výborná na boľavé svaly a kĺby. Čerstvú štavu môžeme kvapkať do boľavého ucha pri zápale.
Kapsičku používal aj najslávnejší grécky lekár Hippokrates. V stredoveku a počas prvej svetovej vojny sa kapsička používala hlavne vďaka jej účinnej schopnosti zmierniť a zastaviť krvácanie.
Použitie kapsičky pastierskej
Listy, kvety a semená sa môžu jest surové. Všetky časti rastliny sa môžu tiež dusiť, restovať, variť a marinovať. Kapsička má vyraznú korenistú chuť, takže sa neodporúča vo veľkých dávkach pridávať do smoothies. Môžete ju pridať do šalátov alebo jedál vo woku a vznikne vám veľmi chutný pokrm.
Častejšie sa z vňate pripravuje bylinný zápar: 1 – 2 čajové lyžičky na 2,5 dcl vriacej vody, po 8 až 10 minútach vodu sceďte. Odporúča sa piť 2 šálky denne.
Základná charakteristika
Upozornenie: Kapsička pastierska je absolútne bezpečná na jedenie. V malých dávkach a pri krátkodobom používaní je neškodná. Vyššie dávky a dlhodobé používanie pôsobia toxicky.
Latinský názov: Capsella bursa-pastoris
Čeľaď: Brassicaceae/Kapustovité
Jedlé: Listy, stonky, kvety a plody.
Chuť: Korenistá a pikantná.
Popis: Kapsička pastierska patrí do čeľade kapustovité, takže má veľké
zelené listy, ktoré rastú v prízemnej ružici. Listy sú tmavozelené a zúbkaté
ako listy púpavy. Kvety sú biele so štyrmi korunnými lupienkami.
Po kvitnutí sa na hornej časti rastliny vytvoria srdcovité kapsičky so
semenami, ktoré sú veľmi neobyčajné.
Obdobie kvitnutia: Od marca do novembra. Zbiera sa hlavne od začiatku marca do konca júna, ale aj neskôr.
Tip Vitariána
Kapsička pastierska má veľmi výraznú chuť a hodí sa hlavne do šalátov a do jedál, ktoré potrebujú okoreniť.