Objav myokínu irisín v roku 2012 priniesol revolúciou v chápaní fyzickej aktivity ako nielen preventívneho nástroja, ale aj ako silného biologického modifikátora. Irisín, vylučovaný kostrovými svalmi počas fyzickej aktivity, sprostredkúva široký rozsah priaznivých účinkov na metabolizmus, nervový systém, tukové tkanivo a celkovú homeostázu. Tento článok sumarizuje mechanizmy účinku irisínu, dôkazy z relevantných štúdií a poskytuje praktický návod pre optimalizáciu pohybovej aktivity s cieľom maximalizovať jeho endogénnu produkciu.
Irisín a objav nového signálneho hormónu
Irisín bol prvýkrát identifikovaný v r. 2012 v laboratóriu Brucea Spiegelmana (Harvard Medical School) ako derivát transmembránového proteínu FNDC5. Vzniká štiepením a po uvoľnení do krvnej plazmy pôsobí ako signálny hormón ovplyvňujúci viaceré systémy v tele. Údajne bol pomenovaný po gréckej bohyni Iris ako "posol" medzi svalmi a inými orgánmi.
Nemecký lekár Prof. Dr. Jörg Spitz, známy propagátor pohybovej medicíny a preventívneho prístupu k zdraviu, opakovane poukazoval na irizín ako na biologický dôkaz, že cvičenie má hlboké epigenetické a hormonálne účinky s dosahom na zdravie, dĺžku života a odolnosť voči chorobám.
Mechanizmy účinku irisínu
1. "Browning" bieleho tukového tkaniva
Irizín indukuje expresiu UCP1 (uncoupling protein 1) v bielych adipocytoch, čo vedie k ich transformácii na tzv. beige = hnedé tukové bunky. Tento proces zvyšuje energetický výdaj a termogenézu. Štúdia: Boström et al., Cell, 2012 - "A PGC1-α-dependent myokine that drives brown-fat-like development of white fat and thermogenesis."
2. Metabolické účinky a inzulínová senzitivita
Zvýšené hladiny irizínu boli spojené so zlepšenou glukózovou toleranciou, inzulínovou senzivitou a zníženým rizikom diabetu 2. typu. Štúdia: Huh et al., Diabetes, 2012 - "FNDC5 and irisin in humans: I. Predictors of circulating concentrations in serum and plasma and II. mRNA expression and circulating concentrations in response to weight loss and exercise."
3. Neuroprotektívne a kognitívne účinky
Irizín zvyšuje hladiny BDNF (brain-derived neurotrophic factor) v hipokampe, čo podporuje neurogenézu, plasticitu a pamäť. Štúdia: Lourenco et al., Nature Medicine, 2019 - "Exercise-linked FNDC5/irisin rescues synaptic plasticity and memory defects in Alzheimer’s models."
4. Protizápalový účinok
Zistilo sa, že irizín inhibuje aktivitu prozápalových cytokínov (napr. TNF-α, IL-6), čo znižuje chronický nízkoúhrnový zápal, dôležitý faktor pri ateroskleróze a neurodegenerácii. Štúdia: Mazur-Bialy et al., BioMed Research International, 2017 - "Irisin as a multifunctional protein: Implications for aging, inflammation and neurodegenerative disease."
Obrázok: Hnedý tuk verzus biely tuk. Hlavnou črtou hnedého tukového tkaniva je, že obsahuje veľké množstvo mitochondrií, ktoré sú bohaté na železo – to mu dodáva typickú hnedú farbu.
Štúdie sledujúce vplyv cvičenia na hladiny irisínu
1. Aeróbne cvičenie u seniorov
Skupina seniorov (vek 60+) absolvovala 12 týždňový program miernej aeróbnej aktivity (rýchla chôdza 45 min., 4x/týždeň). Hladiny irizínu vzrástli o 28 %, BDNF o 16 %, došlo k zlepšeniu kognitívneho testovania. Štúdia: Klimcakova et al., Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2016
2. Silový tréning v strednom veku
Muži vo veku 40–60 r. absolvovali
12-týždňový silový tréning. Hladiny irizínu vzrástli o 20–40 % v závislosti od
intenzity a progresie záťaže.
3. Kombinované programy a prevencia demencie
Program kombinujúce intervalový tréning a
silové cvičenia u žien nad 65 rokov. Zvýšenie irizínu bolo spojené so zlepšenou
pamäťou a exekutívnymi funkciami.
Odporúčaný protokol pre stimuláciu irisínu
- Frekvencia: 4–5x týždeň
- Trvanie: minimálne 30–45 min.
- Intenzita: mierna až stredne vysoká (50–70 % VO2max)
- Typ cvičenia: kombinácia aeróbneho (chôdza, plávanie, cyklistika) a rezistenčného (cvičenie s vlastnou váhou alebo činkami)
- Dôraz: pravidelnosť, dlhodobosť a funkčný pohyb s aktiváciou veľkých svalových skupín
Záver
Irisín predstavuje dôkaz, že pohyb je oveľa viac ako len mechanický proces. Ide o hormonálny a epigenetický impulz s potenciálom meniť zdravie, spomaľovať starnutie a podporovať neuroplasticitu. Pravidelná fyzická aktivita, ako to ukazujú aj štúdie u starších ľudí, môže využiť biologický potenciál irizínu na maximalizáciu fyzickej a mentálnej kapacity do vysokého veku.
Video: Mozog ako zrkadlo tela
Zdroje
- Boström et al., Cell, 2012
- Huh et al., Diabetes, 2012
- Lourenco et al., Nature Medicine, 2019
- Mazur-Bialy et al., BioMed Research International, 2017
- Klimcakova et al., JCEM, 2016
- Norheim et al., Scand J Med Sci Sports, 2014
- Reisi et al., Front Aging Neurosci, 2021
- Prof. Dr. Jörg Spitz – edukatívne prednášky a podcasty (spitzengesundheit.de)