Hormóny – kľúč k mladosti i v starobe
Výskumy zaoberajúce sa ľudskými hormónmi naznačujú, že je životne dôležité udržať si hladiny sexuálnych hormónov vo vyváženom stave nie len v mladom veku, ale aj počas starnutia. Hormonálne zdravie je totiž kľúčom k celkovému zdraviu organizmu a k zdravému a pomalému starnutiu.
Stručne povedané, správne hodnoty hormónov stabilizujú nestálosť organizmu a jeho náchylnosť k zdravotným problémom. To znamená, že správne vyrovnané hladiny žiadaných hormónov v tele pôsobia preventívne pred závažným vápenatením organizmu a predčasným starnutím.
Štyridsiatnik v koži tridsiatnika...
Približne deväťdesiat rokov výskumu a desiatky tisícov štúdií dokazujú, že nízke hladiny hormónov v tele, prebytok „zlých“ hormónov a/alebo porucha produkcie či absorpcie hormónov, rovnako ako neúčinná detoxikácia organizmu, patria ku koreňom množstva chronických ochorení, ktoré takisto vedú k vápenateniu a predčasnému starnutiu. Keďže správne hladiny hormónov v tele sú kľúčové pre udržanie celkového zdravia organizmu, schopnosť kontrolovať hormóny v tele predstavuje neoceniteľný nástroj, ktorý môže zmeniť rýchlosť i spôsob, akým starneme. Navyše sa vďaka tomu môže zdať, že náš organizmus s pribúdajúcimi rokmi mladne. Ak totiž dosiahneme tie správne hladiny hormónov v tele, môže sa stať, že sa v štyridsiatich rokoch budeme cítiť lepšie, ako keď sme mali 30.
Odkiaľ pochádzajú?
Hormóny sú produkované v žľazách, ktoré sú z tohto dôvodu ukazovateľom toho, či sa budeme cítiť zdravo a mlado alebo naopak. Hormóny sú bunkovými nositeľmi správ, ktoré prenášajú informácie z jednej bunky do druhej. Upozorňujú organizmus na prítomnosť toxických látok, takže sú istým spôsobom vnútornými ekológmi. Dokážu organizmus dokonale prečisť a zabezpečiť jeho dlhodobé, obnoviteľné a krásne prostredie, ktoré sa odrazí i navonok.
Z masívneho výskumu hormónov vyplýva i skutočnosť, že tzv. sexuálne hormóny môžeme začať pokojne označovať i za hormóny zdravia. Obrazne povedané sú totiž panovníkmi celého bunkového kráľovstva. Medzi tie najdôležitejšie patrí testosterón, progesterón, DHEA, hormóny štítnej žľazy, vitamín D3, estrogén a kortizol.
Vnútorný puč
Keď sa hladiny hormónov rozkolísajú a v tele nastane zmätok, niektoré hormóny môžu „premôcť“ tie iné. Hoci si to zvyčajne neuvedomujeme, tento na prvý pohľad nevnímaný vnútorný stav môže viesť k mnohých zdravotným problémom. S vekom navyše hladiny dôležitých hormónov, akými sú testosterón, progesterón, DHEA, rastový hormón a ďalšie, klesajú. Následkom toho sa v organizme rozvíjajú choroby, ktoré automaticky spájame so starnutím, no ich prítomnosť nie je podmienená iba pribúdajúcimi rokmi, ale predovšetkým ubúdajúcimi hormónmi. Zatiaľ čo prvý faktor je nezvratný, ten druhý dokážeme ovplyvniť. Ak to však neurobíme, alebo ak hladinu svojich hormónov rozkolíšeme, môžeme pocítiť jeden či viacero z nasledujúcich dôsledkov:
- osteoporóza
- vápenatenie
- rakovina
- celulitída
- chronické akné
- chronické zápaly močových ciest
- cukrovka
- nespavosť
- únava a slabá imunita
- migrény
- cysty na vaječníkoch
- priberanie
- predčasné starnutie
Prirodzené hormonálne zdravie
Keď človek sníva o dlhovekosti, nikdy nevidí sám seba, ako leží v 95-tich rokoch nehybný v posteli, trpí bolesťami a namiesto zaujímavej knihy mu na nočnom stolíku stojí celá armáda fľaštičiek s liekmi. Keď sa zamýšľame nad dlhovekosťou či dokonca nesmrteľnosťou, vždy vidíme samých seba spokojných, mladých a predovšetkým zdravých. Aby to tak naozaj bolo, musíme urobiť viac ako len snívať. Musíme v tele vedome podporovať produkciu androgénnych sexuálnych hormónov, aby sa náš organizmus udržal v dlhodobo mladistvom stave.
Aby pečeň produkovala tie správne hormóny
Jednou z najdôležitejších žliaz v tele je pečeň. Práve tu sa akumulujú excesívne množstvá zlého estrogénu, ktorý sa spája s predčasným starnutím, nedostatkom metylových skupín dominanciou estrogénu v tele a zníženou schopnosťou organizmu detoxifikovať karcinogény. Existujú však potraviny, ktoré telu pomáhajú s udržaním metylových skupín v organizme. Medzi takéto potraviny patria napríklad korene červenej repy v celosti či vo forme šťavy, bobule goji, či vitamíny B6 a B9, ktoré detoxikujú pečeň od nechcených foriem estrogénu. Za tým istým účelom môžeme využiť aj nasledujúce potraviny:
- bobuľovité ovocie
- esenciálne citrusové oleje (možno ich aplikovať priamo na miesta postihnuté celulitídou)
- odtučnený ľan
- jód (chráni endokrinný systém)
Ďalšími prírodnými prostriedkami na budovanie hormónov sú nasledujúce potraviny:
- Včelí peľ
- Kakao
- Kokosový olej
- Fenykel
- Maca
- surové bio maslo
- huba reishi
- sladké zemianky
Čo možno čakať po dosiahnutí vyrovnanej hladiny hormónov?
Množstvo pozitívnych dôsledkov! Rany sa nám budú hojiť rýchlejšie a zlepší sa i stav našich kĺbov. Budeme podávať lepšie športové výkony, pretože sa nám budú efektívnejšie tvoriť svaly. Budeme mať jasnejšiu a schopnejšiu myseľ a zvýši sa nám tvorba červených krviniek. Mnohých ľudí (ako aj partnerov ďalších mnohých ľudí) poteší, že vďaka vyrovnanej hladine hormónov sa zvyšuje libido i sexuálna výkonnosť. A na koniec čerešnička na torte: budeme starnúť pomalšie.
Tip Vitariána
Hormonálne zdravie žien často narušuje dnes extrémne bežné užívanie antikoncepcie, teda umelý prísun hormónov do tela. Skúste sa užívaniu takýchto tabliet vyhnúť a zvážte iné spôsoby ochrany pred nechceným otehotnením.